16 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

EuroLeague: Το μομέντουμ και οι θρίαμβοι (vids)

Δείτε τι συνέβη στους αγώνες της Πέμπτης (25/11) για την 12η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός είχε το μομέντουμ μετά τη νίκη στο ΣΕΦ, ήταν αυτός που έπρεπε απέναντι στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη με 70-64 έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι «πράσινοι» έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί των πέντε ηττών και ξέφυγαν από την «ουρά» φτάνοντας στο 3-9, με τους Ρώσους να «πέφτουν» στο 8-4 αλλά να παραμένουν τέταρτοι. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Μεγάλο ντέρμπι στην Κωνσταντινούπολη με τη Φενέρμπαχτσε να κυριαρχεί για τριάντα λεπτά απέναντι στην Αναντολού Εφές. Παρ' όλα αυτά στην τελευταία περίοδο οι πρωταθλητές Ευρώπης βρήκαν τα μεγάλα σουτ που χρειάζονταν για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να πανηγυρίσουν μία μεγάλη νίκη με 89-84Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνεχίζει το νικηφόρο σερί της φτάνοντας πια στο 6-6, την ώρα που οι ηττημένοι στέκονται στο αποκαρδιωτικό 3-9 και στην 16η θέση. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Ο δεύτερος «εμφύλιος» της ημέρας πραγματοποιήθηκε στη Χώρα των Βάσκων. Εκεί η Μπασκόνια ήθελε να κοιτάξει στα μάτια τη Ρεάλ Μαδρίτης. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη και η «Βασίλισσα» έκανε ένα μεγάλο «πάρτι» νικώντας πανεύκολα με 88-60Αυτό το διπλό διατηρεί το συγκρότημα του Πάμπλο Λάσο στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 10-2, με τους Βάσκους να είναι χαμηλά με 4-8. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Το χρονικά πρώτο παιχνίδι της βραδιάς και συνολικά της αγωνιστικής διεξήχθη στη Μόσχα. Εκεί η ΤΣΣΚΑ συνάντησε τεράστιες δυσκολίες από την Μπάγερν Μονάχου. Παρ' όλα αυτά με μπροστάρη τον Ουίλ Κλάιμπερν πήρε τη μεγάλη νίκη με 77-74Το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη βελτίωσε το ρεκόρ του σε 7-5 και μπήκε στον οκτάδα, με τους Βαυαρούς να «πέφτουν» στο 5-7 και να χάνουν ευκαιρία για ένα μεγάλο διπλό. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Τελος η μεγάλη έκπληξη της βραδιάς σημειώθηκε στο Βερολίνο. Εκεί η Άλμπα ανέτρεψε τα προγνωστικά κι έκαμψε την αντίσταση της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 91-86Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου που «έπεσε» στο 7-5 και χάνει θέσεις, την ώρα που οι Γερμανοί πήγαν στο 4-8. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Δείτε το υπόλοιπο πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής ΕΔΩ.