21.6 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Μπασκόνια-Ρεάλ 60-88: Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε (pic, vids)

Ούτε στη Βιτόρια έκοψε ταχύτητα η Ρεάλ που συνεχίζει με φόρα για την πρωτιά της κανονικής περιόδου της Euroleague. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επιβλήθηκε της Μπασκόνια με 88-60 και με την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της, έφτασε στο 10-2.

Οι Μαδριλένοι έκαναν μία εμφάνιση κυριαρχίας για 20 λεπτά και στα επόμενα 20 απλά… χάιδευαν το γκάζι, συντηρώντας το προβάδισμα που έχτισαν στο πρώτο ημίχρονο. Οι Βάσκοι συνέχισαν τον κατήφορο τους αφού μετά το αρχικό 3-2, μετρούν πλέον έξι ήττες στα τελευταία επτά παιχνίδια τους.

Μετά το 9-5 του πρώτου πενταλέπτου η Ρεάλ δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητας της. Ένα σερί 18-2 άλλαξε γρήγορα την κατάσταση αφού με αυτό βρέθηκε προηγούμενη με 23-11 στο 9’. Ο Κοσέρ είχε ήδη 11 πόντους για τους Μαδριλένους.

Η εικόνα της δεύτερης περιόδου δεν ήταν διαφορετική. Η Ρεάλ κρατούσε τον ρυθμό της στην επίθεση την ώρα που η Μπασκόνια έβρισκε με δυσκολία σκορ. Στο 14’ η διαφορά ήταν στους 17 (20-37) και η Ρεάλ έφτασε τους 50 στα 2:37 από το τέλος του ημιχρόνου (31-50).

Το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Ρεάλ δεν χρειάστηκε να πατήσει περισσότερο το πόδι στο γκάζι αφού και η Μπασκόνια δεν έδειχνε σημάδια… ζωής. Με τον ρυθμό πια στο ρελαντί η «Βασίλισσα» ήταν στο +24 στο τέλος της τρίτης περιόδου (47-71).

Το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Ρεάλ δεν χρειάστηκε να πατήσει περισσότερο το πόδι στο γκάζι αφού και η Μπασκόνια δεν έδειχνε σημάδια… ζωής. Με τον ρυθμό πια στο ρελαντί η «Βασίλισσα» ήταν στο +24 στο τέλος της τρίτης περιόδου (47-71). Στην εξέλιξη του τέταρτου δεκαλέπτου, η διαφορά άνοιξε μέχρι και τους 28 πόντους (60-88) στο 38’, για να έρθει έτσι με συνοπτικές διαδικασίες η 10η νίκη της Ρεάλ.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Τόμας Ερτέλ ήταν πρώτος μεταξύ ίσων στην αποψινή εμφάνιση της Ρεάλ Μαδρίτης. Πρόλαβε σε 18 λεπτά παρουσίας του στο παρκέ να σημειώσει 12 πόντους και να μοιράσει εννιά ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με 11 περισσότερα ριμπάουντ (41-30), επτά περισσότερες ασίστ (21-14) και ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα υψηλότερο σχεδόν κατά 22% (62,8% έναντι 41%), η Ρεάλ δεν επέτρεψε στην Μπασκόνια να πάρει ούτε ανάσα.

Photo Credits: Euroleague