24.5 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Φενέρμπαχτσε-Εφές 84-89: Εφές για 10’ και αφεντικό της Πόλης (pic, vids)

Το διπλό στο Βερολίνο ακολουθήθηκε από το 2/2 της διαβολοβδομάδας και σήμερα η Εφές σημείωσε μία νίκη επιβεβαίωσης της ανοδικής πορείας της, κερδίζοντας παράλληλα τον χαρακτηρισμό του «αφεντικού της Πόλης». Νίκησε με 89-84 και αρχίζει πια να θυμίζει το τρένο της προηγούμενης διετίας.

Η Φενέρμπαχτσε είχε τον απόλυτο έλεγχο για 30’ αλλά η Εφές μπήκε στο παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο και έφτασε στη νίκη χάρη στην προσωπικότητα των σταρ της. Με την τέταρτη συνεχόμενη επιτυχία της έφτασε για πρώτη φορά στη σεζόν στο 50% με ρεκόρ 6-6 και έσπρωξε ακόμη πιο χαμηλά την συμπολίτισσα της Φενέρμπαχτσε που έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες ήττες, τις επτά στα τελευταία οχτώ παιχνίδια της και έπεσε στο 3-9.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε με ενέργεια και αποφασιστικότητα στο παιχνίδι αφού έπειτα από έξι λεπτά προηγήθηκε με 18-6. Η Εφές απάντησε όμως με ένα σερί 14-0 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο προηγήθηκε με εκείνη προηγούμενη με 20-18. Το σερί έφτασε στο 17-0 για το 18-23 όμως η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε. Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς βελτίωσε την αμυντική της συμπεριφορά μετά το πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου και μετέτρεψε το 30-32 στο υπέρ της 41-36.

Η Εφές συνέχισε να εκτελεί χωρίς αποτέλεσμα από μακριά και η Φενέρμπαχτσε με σημαντική βοήθεια από τον Μαριάλ Σαγιόκ, ήταν μπροστά με πέντε στα μισά της τρίτης περιόδου (51-46) και με ένα προσωπικό σερί επτά πόντων του Μάρκο Γκούντουριτς, ξέφυγε με επτά (58-51). Η Εφές έμεινε χωρίς σκορ για τρία λεπτά και από το 51-51 το σκορ έγινε 63-51 στο 28’, με τη Φενέρ να παίρνει τη μεγαλύτερη διαφορά της. Στο 30’ οι γηπεδούχοι είχαν ένα προβάδισμα που μπορούσε να θεωρηθεί παρακαταθήκη για τη νίκη (67-56). Η Εφές όμως έκανε μία τέταρτη περίοδο που θύμισε το ματς με τον Ολυμπιακό.

Το ντέρμπι λοιπόν αποδείχτηκε ότι είχε ακόμη δρόμο. Η Εφές με σερί 15-7 έγινε και πάλι απειλητική, πλησιάζοντας στους τέσσερις στο 34’ (74-71) και στο 37΄ τρεις μόνο πόντοι χώριζαν τις δύο ομάδες (81-78). Με τρίποντο του Λάρκιν η Εφές πλησίασε στον πόντο (82-81) και με καλάθια των Ντε Κολό και Μόερμαν έγινε το 84-83. Λάρκιν με δίποντο και Μίτσιτς με βολές έβαλαν μπροστά την Εφές (84-87) αφού η Φενέρ ενδιάμεσα είχε λάθος του Χένρι και άστοχο τρίποντο του Ντε Κολό. Ο Πλέις «σφράγισε» τη νίκη των πρωταθλητών Ευρώπης με καλάθι στα 10’’.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Σέιν Λάρκιν είχε καιρό να κάνει τέτοιο παιχνίδι. Ο Αμερικανός είχε 25 πόντους με 8/12 σουτ και επτά ασίστ, δείχνοντας ότι ξυπνάει και ο ίδιος από τον λήθαργο, όπως βέβαια συνολικά η Εφές.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έπαιξε στην ουσία για 10 λεπτά. Τα τελευταία. Για να σημειώσει 33 πόντους μέτρησε σε αυτό το διάστημα 8/11 δίποντα και 3/5 τρίποντα.

Photo Credits: Euroleague