21.5 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Euroleague: Στο «πράσινο» η μπίλια, η «αντεπίθεση» και το… τρένο (vids)

Η μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού σε ένα απολαυστικό ντέρμπι "αιωνίων" στο ΟΑΚΑ, με πρωταγωνιστή τον Ταϊρίς Ράις, ξεχώρισε στη 12η αγωνιστική της Euroleague που ολοκληρώθηκε την Παρασκευή (6/12). Η Φενέρμπαχτσε συνέχισε την αντεπίθεσή της καθώς με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα έκαμψε την αντίσταση της Άλμπα Βερολίνου, αν και χρειάστηκε την παράταση, και πήρε την τρίτη σερί της νίκη στη διοργάνωση ενώ η Μπαρτσελόνα γλίτωσε το «κάζο» με τον Νίκολα Μίροτις να «καθαρίζει» τη Χίμκι. Η Εφές πέρασε σαν... τρένο από τη Βιτόρια και συνεχίζει να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, ενώ η Ζενίτ έκανε «σεφτέ» εντός έδρας κόντρα στη Βιλερμπάν.

Διαβάστε και δείτε όλα όσα έγιναν στο πρώτο μισό της 12ης αγωνιστικής, την Πέμπτη (5/12), ΕΔΩ.

Ντέρμπι βγαλμένο από παλιές εποχές έγινε στο ΟΑΚΑ όπου ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού στην παράταση με 99-93 (κ.δ 84-84). Ο Ολυμπιακός έχασε δύο φορές την ευκαιρία να πάρει μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην κανονική διάρκεια του ματς και τελικά τιμωρήθηκε από τους "πράσινους" στην παράταση.

Ο Ταϊρίς Ράις έκανε το παιχνίδι της ζωής του, με 41 πόντους διέλυσε το ατομικό του ρεκόρ και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε μια σπουδαία νίκη  επί του εξαιρετικού Ολυμπιακού. Έκτη νίκη στα τελευταία επτά παιχνίδια για τους “πράσινους”, που εδραιώνοντας μέσα στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας της Euroleague. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα

Η Φενέρμπαχτσε τα βρήκε... σκούρα κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου αλλά έχοντας τον Κώστα Σλούκα σε καταπληκτική βραδιά κατάφερε να επικρατήσει στην παράταση με 107-102 (κ.δ. 88-88) και να πάρει την τρίτη σερί νίκης της στη διοργάνωση συνεχίζοντας να βγάζει αντίδραση μετά το πολύ κακό ξεκίνημά της. Οι Τούρκοι με αυτή τη νίκη ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 5-7, την ώρα που οι Γερμανοί έπεσαν στο 4-8. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Η Μπαρτσελόνα πήγε να... αυτοκτονήσει μόνη της σε ένα βράδυ που έμοιαζε ότι θα κάνει περίπατο κόντρα στη Χίμκι, αφού απώλεσε διαφορά 20 πόντων και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά. Τελικά οι Καταλανοί όμως, είχαν... Νίκολα Μίροτιτς -28 πόντους σημείωσε ο Ισπανο-Σέρβος κάνοντας τα πάντα στο παρκέ-  και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 102-94 μέσα στη Ρωσία ανεβαίνοντας στο 9-3 τηνω ΄ρα που η Χιμκι έμεινε στο 6-6. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Η Εφές έκανε... παρέλαση στη Βιτόρια "ισοπεδώνοντας" τη Μπασκόνια με 102 - 77 σημειώνοντας έτσι την 6η διαδοχική της νίκη και παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας μετά την ολοκλήρωση της 12ης αγωνιστικής της Euroleague με ρεκόρ 10-2. Η ποιοτική διαφορά τους από τους Τούρκους ήταν αρκετή για κάνει γρήγορα αισθητή την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων και ουσιαστικά οι Βάσκοι παραδόθηκαν νωρίς στις ορέξεις του Λάρκιν και της παρέας τους. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Έπρεπε να φτάσει η 12η αγωνιστική της Euroleague για να πανηγυρίσει την πρώτη της εντός έδρας νίκη η Ζενίτ, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ για τους Ρωσους που επικράτησαν με 75-70 της Βιλερμπάν και πήραν την τρίτη νίκη τους συνολικά στη διοργάνωση, μετά τις δύο εκτός έδρας, σε ΣΕΦ και Κάουνας ανεβάζοντας μεν το ρεκόρ τους σε 3-9 αλλά παραμένοντας στο.. πάτο της βαθμολογίας. Για τη Ζενίτ αυτή ήταν η πρώτη νίκη μετά από εφτά σερί ήττες και πήρε μάλλον παράταση ζωής στον πάγκο ο Πλάθα, ενώ η Βιλερμπάν έμεινε στο 5-6. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.