17.2 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Γλίτωσε την αυτοκτονία η Μπαρτσελόνα (pics, vids)

Να βρίσκεται μπροστά με σχεδόν 20 πόντους και να χάνεις τη διαφορά κατοχή με την κατοχή στα τελευταία λεπτά. Η Μπαρτσελόνα το βίωσε με την Χίμκι να μειώνει στους τρεις 45'' πριν το τέλος του αγώνα στη Ρωσία, αλλά οι Καταλανοί βρήκαν λύσεις και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 94-102, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Η Μπάρσα έμεινε στο γκρουπ των πρωτοπόρων με 9-3, ενώ η Χίμκι βρίσκεται στο 6-6.

Το σχεδόν αψεγάδιαστο επιθετικά πρώτο ημίχρονο έδωσε στους Καταλανούς ένα σημαντικό προβάδισμα. Το γεγονός και μόνο ότι σημείωσαν 61 πόντους σε ένα εικοσάλεπτο λέει πολλά για την εικόνα του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι στο διάστημα αυτό είχαν 8/11 τρίποντα και έδειξαν ότι μπορούν να ελέγξουν απόλυτα το παιχνίδι. Ξεκίνησαν με ένα 0-10 (4’10’’), έφτασαν στο 35-54 (16’) με ένα τρίποντο από τον Χάνγκα με την Χίμκι να δείχνει κάπως να συνέρχεται προς το τέλος της δεύτερης περιόδου και στις αρχές της τρίτης. Ήταν τότε που είδε και τη διαφορά να ξαναπαίρνει μονοψήφια τιμή (52-61, 20’40’’).

Μίροτιτς και Τόμιτς ήταν εκεί για το 57-75 (24-50''), ο Ντιλέινι ανέλαβε στη συνέχεια με το 65-75 (27') να γίνεται 65-82 (28') με την Μπαρτσελόνα να μοιάζει απλά να δίνει τη σκυτάλη από τον έναν παίκτη της στον άλλον στην επίθεση. Πριν καν κλείσει η τρίτη περίοδος, πέντε παίκτες της είχαν ήδη διψήφιο αριθμό πόντων και με το άνοιγμα της τέταρτης έγιναν έξι (Χάνγκα, Χίγκινς, Ντιλέινι, Μίροτιτς, Τόμιτς, Κούριτς).

Το παιχνίδι, όμως, δεν ήταν ο μονόλογος του πρώτου ημιχρόνου. Η Χίμκι αν και σταθερά πίσω στο σκορ, έδειχνε σημεία ζωής με τον Γιόβιτς να πηγαίνει το παιχνίδι και πάλι στους δέκα πόντους (78-88, 32'10''). Ήταν η απόσταση γύρω από την οποία κινήθηκε το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Σεργκέι Καράσεφ. Ένα κερδισμένο φάουλ και δύο εύστοχα τρίποντα έκαναν τον περίπατο, ντέρμπι οδηγώντας στο 94-97 με 1'13'' για το τέλος. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι περισσότερο όμως. Μίροτιτς και Ντιλέινι ήταν εκεί για να βάλουν τέλος στα όνειρά τους και να διαμορφώσουν το τελικό 94-102.

MVP: Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν εκεί κάθε φορά που χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα το κάτι παραπάνω και ουσιαστικά "καθάρισε" και το παιχνίδι στο τέλος όπως εξελίχθηκε. Άφησε το παιχνίδι με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Μικρές ήταν οι διαφορές στους αριθμούς για τις δύο ομάδες με την Μπαρτσελόνα πάντως να παίρνει δύναμη και από τα τρίποντα. Στο τέλος του αγώνα είχε 12/22 το οποίο μεταφράζεται σε κάτι λιγότερο από 55%. Δεν το λες και κακό...

Διαιτητές: Ρότσα, Ντιφαλά, Νέντοβιτς

Δεκάλεπτα: 22-31, 48-61, 70-84, 94-102