18.3 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Η Εφές σκόρπισε την Μπασκόνια

Ούτε πέντε λεπτά δεν διήρκεσε η προσπάθεια της Μπασκόνια να αντισταθεί στην Εφές. Η ποιοτική διαφορά τους από τους Τούρκους ήταν αρκετή για κάνει γρήγορα αισθητή την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων. Η Εφές φεύγει με τους δύο βαθμούς από τη Βιτόρια αφού επικράτησε με 102-77 της Μπασκόνια, σημείωσε την 6η διαδοχική της νίκη και έμεινε στην κορυφή μετά τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η περσινή φιναλίστ της Ευρωλίγκας μετά το 10-9 των γηπεδούχων στο τετράλεπτο, πάτησε στο τέρμα το γκάζι. Με το τέλος της πρώτης περιόδου και μέσα από ένα σερί 17-6, προηγήθηκε με 26-16. Δεν περιορίστηκε όμως σε αυτό. Με ένα ακόμη σερί 11-2 στα πρώτα δύο μόλις λεπτά της δεύτερης περιόδου, η Εφές άνοιξε την “ψαλίδα” στους 19 (19-37).

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 15' με τη διαφορά στους 20 (26-46), ο Σέιν Λάρκιν είχε μείνει μόνο επτά λεπτά στο παρκέ αλλά είχε 12 πόντους με 4/5 σουτ. Στα μισά του δρόμου η διαφορά των 20 πόντων (35-55) δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους Βάσκους για επιστροφή. Τα εξωπραγματικά ποσοστά των Τούρκων έπαιξαν τον μεγαλύτερο ρόλο (13/17δ, 9/16τρ.).

Η Εφές φρόντισε από τα πρώτα λεπτά να καταστήσει σαφές στην Μπασκόνια ότι δεν θα της επέτρεπε να διεκδικήσει το παιχνίδι. Μπήκε με σερί 13-4 στο τετράλεπτο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 27 (41-68) και τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου ήρθε και το +30 για τους Τούρκους (44-74) με την Μπασκόνια να έχει εκείνη τη στιγμή 5/25 δίποντα! Η συνέχεια του αγώνα ήταν βέβαια διαδικαστικού χαρακτήρα αφού η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς δεν είχε το κουράγιο ούτε για να μαζέψει τη διαφορά.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ακόμη μία μέρα στη δουλειά για τον Σέιν Λάρκιν. Μία εβδομάδα μετά το πάρτι των 49 πόντων κόντρα στην Μπάγερν ο σούπερ σταρ της Εφές έκανε και σήμερα θραύση με μία σχεδόν αψεγάδιαστη στατιστική. 24 πόντοι με 8/9 σουτ, οχτώ ασίστ, λάθος ούτε για... δείγμα και 37 βαθμοί στο ranking.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Η διαφορά με την οποία εκτέλεσαν οι δύο ομάδες από μέση και κοντινή απόσταση, “μιλάει” από μόνη της. Η Εφές 25/32 και η Μπασκόνια μόλις 19/45.

Photo Credits: Euroleague