21.3 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

BCL: Μεγάλες νίκες για Ντερτόνα και Στρασβούργο (pics&vids)

Ένα παιχνίδι πολύ όμορφο και με ένταση πραγματοποιήθηκε στην Προύσα όπου η Τόφας υποδέχτηκε την Ντερτόνα, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν μια δύσκολη και σημαντική νίκη με 88-80. Νίκη και για το Στρασβούργο που νίκησε την Οστάνδη με 81-68 στην Γαλλία. Εύκολο βράδυ η Ντιζόν, νίκησε με 104-67 την Οπάβα στην Τσεχία.

Για το γκρουπ H το παιχνίδι μεταξύ Τόφας και Ντερτόνα στην Τουρκία, βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους, σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ και πολύ ενέργεια και από τις δυο ομάδες. Η Ντερτόνα πέτυχε τα κρίσιμα καλάθια στον αγώνα και στο τέλος χαμογέλασε, με αυτή τη νίκη έφτασε τις δυο σε ισάριθμα παιχνίδια ενώ οι Τούρκοι βρίσκονται πλέον στο 1-1 μετά από την αποψινή τους ήττα.

Το εταίρο παιχνίδι του γκρουπ Β ( όμιλος του Προμηθέα) μεταξύ Οπάβα και Ντιζόν στην Τσεχία, βρήκε νικητές τους Γάλλους αρκετά εύκολα (37 πόντοι διαφορά!), καθώς ήταν πολύ καλύτεροι σε άμυνα και επίθεση, πήραν μεγάλη διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν άφησαν καθόλου περιθώρια στους γηπεδούχους. Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ντιζόν έχει δυο νίκες ενώ η Οπάβα δυο ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Για το γκρουπ Ε το Στρασβούργο υποδέχτηκε την Οστάνδη, οι δυο ομάδες ήταν για τρία δεκάλεπτα διαρκώς κοντά στο σκορ σε ένα πολύ αμφίρροπο αγώνα, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 13-0 και ουσιαστικά τέλειωσαν την υπόθεση νίκη. Με αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι ζευγάρωσαν τις νίκες τους στον όμιλο, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν πλέον σε δυο παιχνίδια, δυο ήττες.