16.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

BCL: Με ανατροπή την Ντιζόν η Λούντβιγκσμπουργκ, τα κατάφερε στο τέλος η Σολέ (pic+vids)

Η 4η αγωνιστική της φάσης των 16 του Basketball Champions League ανέτρεψε τα δεδομένα στους ομίλους I και J με την Σολέ να παίρνει «σωτήρια» νίκη κόντρα στην Τόφας με 77-74 απ' τη μία και την Λούντβιγκσμπουργκ να γυρνάει το ματς κόντρα στην Ντιζόν με 71-59 απ'την άλλη.

Οι Γάλλοι αν και ξεκίνησαν νωχελικά στην έδρα τους πήραν, σχεδόν, αμέσως το πάνω χέρι, με την τουρκική ομάδα να χάνει το ένα σουτ μετά το άλλο, ενώ οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με εντυπωσιακό κάρφωμα του Εμμάνουελ Νζεκβεσί. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δείχνουν «χαμένοι» αλλά με κάποιες εκλάμψεις από τον Τόλγκα Γκεσίμ και τον Όστιν Ουάιλι μείωσαν στους 4 (24-20) παροδικά, κλείνοντας το ημίχρονο στο 34-27.

Η συνέχεια ανήκε στην Σολέ που έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ με την Τόφας ανήμπορη να μειώσει σε μονοψήφιο παρά την προσπάθειά της. Η ομάδα του Λοράν Βιλά, όμως, δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ με τους Τούρκους να ισοφαρίζουν στο 74-74 με 39'' να απομένουν με ένα επιμέρους 9-0 (74-74). Ένα λέι-απ και μια βολή ήταν αυτά που «έσωσαν» την παρτίδα για τους Γάλλους και έγραψαν το τελικό 76-74.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Όστιν Ουάιλι που άγγιξε το double double με 29 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ οι νικήτες είχαν τον 18χρονο Τιτζάν Σαλαούν σε καλή μέρα με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Μια πραγματική «μάχη» με νικήτρια τη Λούντβιγκσμπουργκ

Η Ντιζόν μπήκε στο ματς με το «μαχαίρι στα δόντια» βλέποντας το ματς ως τελικό και δεν άφησε περιθώρια στη Λούντβιγκσμπουργκ να κάνει το παιχνίδι της με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 13-16. Οι Γάλλοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο ανοίγοντας εκ νέου την «ψαλίδα» του σκορ (17-30 στο 16'). Αξιοσημείωτα είναι τα 11 κλεψίματα που σημείωσε το σύνολο του Λοράν Λενιάμ στο πρώτο μισό με τους γηπεδούχους να δείχνουν χαμένοι και να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο (15 στο ημίχρονο) και να πάνε στα αποδυτήρια με το ματς στο 25-32.

Στην επαναφορά, οι Γερμανοί πάταγαν καλύτερα στο παρκέ με το ματς να γίνεται ντέρμπι και τις ομάδες να δίνουν «μάχη» σώμα με σώμα στις δύο πλευρές του παρκέ. Το comeback της ομάδας του Τζόσουα Κινγκ ήταν ολοκληρωτικό με τον Τζεφ Ρόμπερσον να στέλνει τη διαφορά στο +6 (58-52 με 4'24'' για το τέλος) με 5 δικούς του πόντους. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να μένουν από δυνάμεις και έμειναν πίσω στο σκορ με το τελικό 71-59 να γράφεται, σχεδόν, νομοτελειακά.

Τη διαφορά για τους νικητές έκανε ο Τζέιβον Γκρέιβς που σημείωσε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Γκρεγκόρ Χρόβατ ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Ντιζόν.