19.2 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

BCL: Αυτοί είναι οι πιθανοί αντίπαλοι για Περιστέρι και Προμηθέα στους “8” (vids)

Η φάση των 16 του Basketball Champions League έριξε για φέτος αυλαία, με τους σημερινούς αγώνες να διαμορφώνουν την τελική 8άδα. Από τον όμιλο J αναδείχθηκε η τελευταία πιθανή αντίπαλος για Προμηθέα και Περιστέρι στα προημιτελικά που είναι η Βόννη.

Με δύο ελληνικές συμμετοχές στους κορυφαίους 8 του θεσμού

Οι ελληνικές ομάδες που πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο πρόκρισης και τερμάτισαν στη δεύτερη θέση στο γκρουπ τους, θα αντιμετωπίσουν τις πρώτες ομάδες από τους υπόλοιπους ομίλους. Στην κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Πέμπτη 21/3 (18:00) ο Προμηθέας θα βρει στο δρόμο του μία εκ των Μάλαγα, Βόννη ή Τενερίφη ενώ το Περιστέρι εκ των Μάλαγα, Βόννη ή Μούρθια.

Στα δύο τελευταία ματς της για τους "16" της διοργάνωσης, η Βόννη νίκησε την Λούντβιγκσμπουργκ στο γερμανικό «εμφύλιο» με 85-81 περνώντας και με τη βούλα ως πρώτη στο γκρουπ της. Απ'την άλλη, η Ντιζόν επικράτησε της Γαλατασαράι με 85-76 στη Γαλλία κλείνοντας με νίκη την παρουσία της τον όμιλο J, αφού και οι δύο ομάδες έχουν ήδη αποκλειστεί από τη συνέχεια.

Η Βόννη μπήκε με τον «αέρα» της πρωτιάς στο ματς και σημείωσε 31 πόντους σε ένα δεκάλεπτο παίρνοντας μια διαφορά 6 πόντων (25-31), ενώ έκλεισε το πρώτο μέρος με σκορ 49-52. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με ένα σερί 10-2 στην αρχή του δεύτερου μέρους και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (59-54, στο 26') και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 66-63. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, υπερασπίστηκαν το πλεονέκτημα που τους χαρίζει η πρώτη θέση του ομίλου επικρατώντας στο τέλος με 85-81.

Κορυφαίος για τη Λούντβιγκσμπουργκ ήταν ο Σίλας Μέλσον με 23 πόντους ενώ για την Βόννη ξεχώρισε ο Γκλίν Γουότσον καταγράφοντας 17 πόντους και ο Σάβιον Φλαγκ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

«Έκλεισε» με νίκη την πορεία της στην Ευρώπη η Ντιζόν

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, η Ντιζόν υποδέχθηκε στην έδρα της την Γαλατασαράι παίζοντας και οι δύο για το γόητρο . Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωχελικά, αλλά οι γηπεδούχοι πάτησαν «γκάζι» στη συνέχεια και πήγαν στα αποδυτήρια με σημαντική διαφορά (45-30). Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι «ψαλίδισαν» μεν την απόσταση αλλά αυτή παρέμεινε σε διψήφια νούμερα (64-53) δε. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Τούρκοι μέχρι το τέλος αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή με τους Γάλλους να επικρατούν με 85-76.

Ο Άλαν Ντοκοσί για την Ντιζόν πραγματοποίησε μια εξωπραγματική εμφάνιση με 16 πόντους και 18 ριμπάουντ αποχαιρετώντας με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή διοργάνωση, ενώ ο Κλέμεν Πρέπελιτς για τους φιλοξενούμενους σημείωσε 16 πόντους και  μοίρασε 8 ασίστ.