20.3 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Προμηθέας – Ρίτας 78-76: Κάουαν ασυμβίβαστος με την ήττα (vids)

Ο Προμηθέας βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη, αλλά έφυγε χαμογελώντας από το γήπεδο με το 78-76 επί της Ρίτας να είναι η δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες του ομίλου του Basketball Champions League και να τον φέρνει σε θέση ισχύος για την πρόκριση. Καθοριστικός στην τελευταία περίοδο και ειδικά στα κρίσιμα τελευταία λεπτά ο Αντονι Κάουαν.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ο ορισμός της... ισορροπίας. Οι Λιθουανοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 11-4, ο Προμηθέας με την είσοδο των Κάουαν και Ετσενίκε βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές και προσπέρασε με 16-11 και μετά... όλοι μαζί. Το δεκάλεπτο έληξε με 18-15, το ημίχρονο με 37-37 και με τις δύο ομάδες να έχουν πανομοιότυπη εικόνα και στατιστικές επιδόσεις.

Η Ρίτας έλεηξε το τρίτο δεκάλεπτο κάνοντας ζημιές κυρίως με τα επιθετικά τη ριμπάουντ. Προηγήθηκε με 49-44, ο Προμηθέας με τον Κόφεϊ να διορθώνει την κατάσταση στον αέρα και τον Κάουαν να έχει ένα επιθετικό ξέσπασμα προσπέρασε με 56-53 στο 29', αλλά το 56-58 του δεκαλέπτου απέδιδε δικαιοσύνη.

O Προμηθέας "δάγκωνε" στην άμυνα στις αρχές της τελικής ευθείας, έκανε σερί 9-2 μέχρι το 35' και προσπέρασε με 65-60 με τον Κάουαν να έχει ζεσταθεί για τα καλά στην επίθεση. Ο Προμηθέας ξαφνικά έχασε το μυαλό του, από το υπέρ του 70-64 δέχτηκε σερί 9-0 πληρώνοντας βεβιασμένες επιθέσεις που δεν του επέτρεπαν και να γυρίσει γρήγορα και το 70-73 στο 38'30'' τον έφερνε με την πλάτη στον τοίχο.

Το τάιμ άουτ του Παπαθεοδώρου ήταν ευεργετικό και το ακολούθησαν, γκολ - φάουλ του Κάουαν, μεγάλη τάπα του Κόφεϊ, ασίστ του Κάουαν στον Κόφεϊ και το 75-73 είχε αλλάξει την κατάσταση. Κάουαν με κλέψιμο μετά το Λιθουανικό τάιμ άουτ, πήγε στις βολές με 1/2 πήγε στο 76-73.

Ο Κόφι πήγε σε ένα αχρείαστο φάουλ αμέσως μετά την επαναφορά, για το 76-75 με τις βολές, ο Χέιλ πήρε σειρά για βολές στα 14'', 78-75, οριακά το φάουλ του Προμηθέα πριν την προσπάθεια για τρίποντο, δύο βολές με εσκεμμένα χαμένη τη δεύτερη, 78-76 και ο Κούρουκς στις βολές, τις έχασε, αλλά ο Χόρνσμπι την πέταξε από μακριά και... τέλος.

ΑΣΟΣ ΣΤΟ ΜΑΝΙΚΙ: Ο Προμηθέας ταλαιπωρήθηκε πολύ από τα χαμένα ριμπάουντ σήμερα και γενικά από χαμένες... αερομαχίες, μέχρι ο Κρις Κόφεϊ να αποδειχθεί ο άσος στο μανίκι του Ηλία Παπαθεοδώρου και να κερδίσει καθοριστικές μάχες στα ψηλά στο κρίσιμο σημείο.