23.9 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

BCL:Στην επόμενη φάση η Βόννη, η οποία “πέταξε έξω” την Γαλατασαράι, παρά τη νίκη της(vids)

Η Γαλατασαράι νίκησε δύσκολα εν τέλει την Λούντβιγκσμπουργκ με 93-91  και διατηρούσε για λίγη ώρα, πιθανότητες πρόκρισης στους "8" του Basketball Champions League. Η νίκη της Βόννης, απέναντι στη Ντιζόν ωστόσο, ανέτρεψε τα δεδομένα.

Η Τούρκικη ομάδα χρειαζόταν πάση θυσία αυτή τη νίκη και παρότι αγχώθηκε, πήρε αυτό που ήθελε(το οποίο εν τέλει δεν της έφτανε). Από το πρώτο μέρος ήλεγχε το παιχνίδι και είχε σταθερά προβάδισμα, ακόμα και 15 πόντων.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Γαλατασαράι να προηγείται με 13 πόντους(78-65), όμως η αντεπίθεση της γερμανικής ομάδας, έφερε το ματς στο καλάθι. Στις τρεις βολές που είχε ο Τζέιβον Γκρέιβς, αστόχησε στις δύο και ο Τζόναθαν Μπαχρέ , μετά το επιθετικό ριμπάουντ, δεν μπόρεσε α στείλει το ματς στην παράταση, και το σκορ να δείχνει 93-91.

Πλέον η Γαλατασαράι έχει ρεκόρ 2-3 και ανεβαίνει στην τρίτη θέση, με την  Λούντβιγκσμπουργκ να  έχει 3-2 και να πέφτει στη δεύτερη αλλά να παίρνει την πρόκριση, μετά το "δώρο" της Βόννης. Η Τούρκικη ομάδα, θα διατηρούσε ελπίδες πρόκρισης, μόνο σε περίπτωση νίκης της Ντιζόν ή δική της νίκη με πάνω από 20 πόντους, κόντρα στη Λούντβιγκσμπουργκ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σαντίκ Καμπατσά με 15 πόντους και οχτώ ριμπάουντ, ενώ ο Μίραλεμ Χαλίλοβιτς πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους οι 25 πόντοι του Τζέιβον Γκρέιβς δεν ήταν αρκετοί.

Δείτε τα στατιστικά εδώ.

Η Βόννη νίκησε τη Ντιζόν με 89-74, πατώντας στην κορυφή του ομίλου και εξασφαλίζοντας θέση στους "8" της διοργάνωσης, έχοντας πλέον ρεκόρ 4-1.

Η γερμανική ομάδα πέτυχε δεύτερη νίκη κόντρα στους Γάλλους, με σχετική άνεση. Το 20-5 στην πρώτη περίοδο μας προετοίμασε για το τι θα δούμε, παρότι η Ντιζόν "έστελνε" μηνύματα και επέστρεφε στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Δεν κατάφερε ποτέ να περάσει μπροστά και στο τέλος  υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του αντιπάλου της.

Ο Σαμ Γκρίζελ πέτυχε 17 πόντους για τη Βόννη, ενώ ο Κάμερον Χαντ είχε 19 για τη Ντιζόν, η οποία αποκλείστηκε και μαθηματικά από τη συνέχεια, όπως και η Γαλατά.