15.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

H Γαλατασαράι υποκλίθηκε στην πρωτοπόρο Καρσίγιακα (vids)

H Πινάρ Καρσίγιακα κάνοντας ένα εξαιρετικό παιχνίδι δεν άφησε πολλά περιθώρια στην Γαλατασαράι (84-55) με αποτέλεσμα να πιάσει κορυφή ενώ από κοντά ακολουθεί και η Μπαρντίμα που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στη Γκαζιαντέπ (99-72).

Συνεχίζει με τα φρένα σπασμένα η Πινάρ Καρσίγιακα και αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κόντρα στην Γαλατασαράι (84-55) έπιασε κορυφή (7-1) με ένα παιχνίδι περισσότερο από την Τόφας, την Εφές και τη Φενέρ. Δίχως να χάσουν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα να ξεπεράσει το εμπόδιο της Γαλατά με τον Σονσίρμα και τον Μπαγιέ να σημειώνουν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά των φιλοξενουμένων που έπεσαν στο 5-3 ξεχώρισαν οι μοναδικοί «διψήφιοι» Ουέμπστερ και Χάρισον με 10 πόντους ο καθένας ενώ ο Ζακ Όγκαστ έμεινε σε ρηχά νερά σημειώνοντας μόνο 3 πόντους σε 19 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 42-26, 60-36, 84-55

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στο BCL, Μπαντίρμα, απέδειξε ότι βρίσκεται σε τρομερή αγωνιστική περίοδο και ξέσπασε στην Γκαζιαντέπ με 99-72 και πλέον στρογγυλοκάθισε στην δεύτερη θέση με 6-2 ρεκόρ. Οι γηπεδούχοι ανεβάζοντας κατακόρυφα τον επιθετικό τους ρυθμό στο δεύτερο μέρος σημειώνοντας 56 πόντους έκαναν το καθήκον της και έριξαν την αντίπαλο του Περιστερίου στο BCL, Γκαζιαντέπ, στο ρεκόρ 2-6. Ο συνήθης ύποπτος Ομάρ Προύιτ τράβηξε το κουπί στην επίθεση με 23 πόντους και 5/8 τρίποντα ενώ από κοντά ακολούθησε ο Τζέιμς Σμιθ με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 43-33, 69-53, 99-72

Pınar Karşıyaka, 29 sayılık Galatasaray Doğa Sigorta galibiyetini taraftarıyla kutluyor. #TBHerYerde #BSL pic.twitter.com/0Od9CB9q5Q