29 C
Athens
Πέμπτη, 25 Ιουλίου, 2024

Α’ ΕΣΚΑ (29η Αγ.): Νταμπλ και άνοδος για τον Απόλλωνα Σμύρνης!

Στα ματς της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών, ο Απόλλων Σμύρνης εξασφάλισε την άνοδο και η Λυκόβρυση έβαλε 100!

Πιο συγκεκριμένα, το Κουκάκι νίκησε στις λεπτομέρειες εκτός έδρας τη Πεντέλη με 69-63, ο Απόλλων Σμύρνης υπέταξε τη Νέα Ιωνία με 70-62 ενώ ο Βριλησσιακός τα κατάφερε κόντρα στον Άγιο Νικόλαο με 81-76. Η Λυκόβρυση ήταν εντυπωσιακή και επιβλήθηκε των Γλυκών Νερών με 100-57, ο Σπόρτιγκ πέρασε το εμπόδιο του ΚΑΟΜ με 67-47 ενώ το Γαλάτσι σημείωσε διπλό επί του Κορωπίου με 59-54, όπως και το Χαλάνδρι επί του Οίον με 83-56. Τέλος, ο αγώνας του Ποσειδώνα με την Κιβωτό έληξε 76-69.

Α' ΕΣΚΑ
29η Αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

ΑΕ Πεντελης-Κουκάκι 63-69
Απόλλων Σμύρνης-ΕΣΚΔ Νέας Ιωνίας 70-62
Βριλησσιακός-Άγιος Νικόλαος Παλλήνης 81-76
Λυκόβρυση-ΓΣ Γλυκών Νερών 100-57
Σπόρτιγκ-ΚΑΟ Μελισσίων 67-47
ΓΣ Κορωπίου-Γαλάτσι 54-59
ΟΙΟΝ Αγίου Στεφάνου-ΑΟΚ Χαλάνδρι 56-83
Κιβωτός του Κόσμου-Ποσειδώνας Νέου Ψυχικού 69-76

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΕ ΠΕΝΤΕΛΗΣ 63
ΠΑΟ ΚΟΥΚΑΚΙ 69

Διαιτητές: Λεβεντάκος, Καραπαπάς, Σάλτας

Δεκάλεπτα: 16-26, 32-40, 49-54, 63-69

Πεντέλη (Μάντζιος, Χωματάς): Χωματάς 15 (3), Αργυρός, Κασούρης 1, Ρουμπέας 15 (4), Σταθάκης 8 (1), Σαρακασίδης 3 (1), Κοπακάκης 3, Μητσάκης 12, Μελέτης 6.

Κουκάκι (Παπαδημητρίου, Ελευθερίου): Κολογγιός 12 (2), Μόκκας 23 (5), Καμπέρης, Σιδέρης 6 (2), Πουλιάνος, Κατεβάτης, Κοσμάς 12 (2), Σταμπούλης, Ζαπαντιώτης 4, Μοσχονάς 8, Κατσικάκης, Σαβούρδος 4.

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑΚΟΣ ΑΟ 81
ΑΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΛ. 76

Διαιτητές: Χρηστίδης, Παπαδόπουλος, Ρούτσης

Δεκάλεπτα: 23-16, 42-39, 59-60, 81-76

Βριλησσιακός (Μαρκυδάκης, Μπακλέσης): Καραμποϊκης, Ντούρας 20, Χατζηχαραλάμπους, Σιλιτζήρης 17 (3), Νικόλλι, Κωνσταντινίδης 10, Ρεπούσκος 15 (2), Κουτιβής, Σπαρτάλης, Κατσιμπάς 15, Κυράκης 1, Παπάς 3.

Αγ. Νικόλαος (Πλαγιαννάκος): Κορφιάτης 9 (1), Λέσι 9 (1), Τσαφάρας 22 (2), Δέστες 2, Ζερβός 11 (3), Τάσκος, Μαγαλιός 4, Αναστασόπουλος 2, Παπαϊωάννου 15 (2), Γωγούλης 2.

ΚΑΟ ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ 100
ΓΣ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ 57

Διαιτητές: Αντωνιάδης, Παπανικολάου, Λυμπέρης

Δεκάλεπτα: 22-12, 44-20, 75-35, 100-57

Λυκόβρυση (Δημητρακέλλος, Σπέης): Πρίφτι 7 (2), Καραθανασόπουλος 9 (3), Κυριαζής 19 (5), Στάθης 14 (1), Παπαδόπουλος 2, Γαλατίδης 2, Μπάιλας 23 (2), Μοσχοβής 4, Κουραχάνης 11 (1), Τατάκης 3, Λίτσος 6, Μαντάς.

Γλυκά Νερά (Φαρμάκης, Τσουβελεκάκης): Τσουπάκης 12 (1), Τσακαλάκης, Παπανικολάου 11 (2), Βαρώνος 11 (1), Μελάς, Μυστικός 19 (4), Παναγιάρης, Συμεωνίδης 4.

ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ 67
ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ 47

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Παπαγεωργίου, Ταβουλαρέας

Δεκάλεπτα: 18-9, 45-20, 60-35, 67-47

Σπόρτιγκ (Νικητόπουλος, Τασιόπουλος): Νασόπουλος 8 (1), Μιχαλόπουλος 11 (1), Κωστούλας, Μπουγιούρης, Τεάκα 6 (2), Γαρδέλης 12 (1), Τακίδης 27 (5), Ζήσης 3.

Μελίσσια (Οικονομόπουλος, Γκίκας): Στεργίου 3, Κοντός  Ι. 12 (1), Κοντός Γ. 4, Ηλιόπουλος, Χαντζόπουλος 1, Δαρόπουλος 4, Νάντι 2, Καραχρήστος 2, Παρασκευόπουλος 8 (1), Ακτύπης 5, Βουδούρης 6.

ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ 54
ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ 59

Διαιτητές: Πετράκης, Ραπτογιάννης, Χρήστου

Δεκάλεπτα: 16-16, 29-33, 39-51, 54-59

Κορωπί (Δρακόπουλος): Ευαγγελόπουλος 4, Θανάτη 4 (1), Ζατσάι 8, Συριανός, Τριανταφυλλίδης 2, Κατσίκης 6, Γκιόκας 12 (3), Κόλλιας, Παναγιώτου 18 (1).

Γαλάτσι (Κουμαράς, Λάγιος): Δρούγκας, Βάβουλας 13 (1), Τομαρόπουλος 11 (1), Ανδρής, Τσιούτσιας 2, Αβούρης 17 (1), Πρωτονοτάριος 2, Καριώτης 5 (1), Χρυσάκης 9 (3).

ΟΙΟΝ ΑΓ.ΣΤΕΦΑΝΟΥ 56
ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ 83

Διαιτητές: Ναστούλης, Βάγγαλης, Αρτελάρης

Δεκάλεπτα: 10-25, 24-47, 43-63, 56-83

Αγ. Στέφανος (Αναστασόπουλος, Αλεξόπουλος): Κωστόπουλος, Κύρου, Σπανός 7 (1), Χαρμπ 5 (1),Ψυχογυιός 5, Παπανίκος 6 (2), Αγορόπουλος 4, Λιακόπουλος 4 (1), Αθανασόπουλος, Δρόσος 6, Λάκκας 9 (1), Παπαντωνάκος 10 (1).

Χαλάνδρι (Παπανδρέου): Αθανασιάδης 2, Κονδύλης 6 (2), Πασχαλίδης 4 (1), Ανδρουλάκης 2, Φραγκοπαναγιώτης 5 (1), Δελής 28 (2), Γκίνης, Πουλιάτος 25 (2), Μωραϊτης 9 (1), Μπαμπαρούτσης 2.

ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΣΚ 69
ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΑΟΝΨ 76

Διαιτητές: Ραχιώτης, Δημουλάς, Πλέγας

Δεκάλεπτα: 22-12, 39-24, 59-53, 69-76

Κιβωτός (Διονυσόπουλος, Σωτηρόπουλος): Τσολάκης 15 (2), Λυγγερίδης 8, Καρκατσούλης 8 (1), Μαλλιαράς 9 (2), Κουτσουβάς 7 (1), Κακαργιάς 5, Γονίδης 3 (1), Ραζέλος, Τσελεπίδης 10, Αναστασόπουλος 4 (1).

Ποσειδώνας (Μπουζούλας, Τριανταφύλλης): Καραμπάτος 6, Φετοκάκης 9 (1), Δαβουλάρης 22, Δημητρόπουλος 7 (1), Γεωργακόπουλος 2, Αγγελόπουλος, Πάνου 9 (1), Πλασταράς, Σακελλαρίου 11 (3), Καγιαντζάς 8 (2), Παναγιώτου.

Η Βαθμολογία (σε 29 αγώνες):

1.Απόλλων Σμύρνης 56 (27-2)
-------------------------------------------
2.Νέα Ιωνία 55 (25-4)
3.ΚΑΟ Λυκόβρυσης 50 (21-8)
4.Μελίσσια 49 (20-9)
5.Άγιος Νικόλαος Παλλήνης 45 (16-13)
-------------------------------------------
6.ΑΟΚ Χαλανδρίου 45 (16-13)
7.Ποσειδώνας Νέου Ψυχικού 45 (16-13)
8.Σπόρτιγκ 43 (14-15)  
9.Κουκάκι 42 (13-16)
10.Βριλησσιακός 42 (13-16)
11.Πεντέλη 40 (11-18)
12.Οίον Αγίου Στεφάνου 40 (11-18)
-------------------------------------------
13.Κιβωτός του Κόσμου 39 (10-19)
14.Κορωπί 38 (9-20)
15.Γαλάτσι 35 (7-21-1 μηδ)
16.Γλυκα Νέρα 32 (3-26)  

*Η πρωταθλήτρια ομάδα προβιβάζεται αυτόματα στην National League 2, ενώ η δεύτερη ομάδα θα προκύψει από παιχνίδια πλέι οφς ανάμεσα στις ομάδες από την θέση 2-5 (μεταφέρονται τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου)
**Οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη Β' ΕΣΚΑ ( Σε περίπτωση που υποβιβαστούν ομάδες της Ένωσης από την National League 2  τότε αντίστοιχα αυξάνεται ο αριθμός των ομάδων που υποβιβάζονται στην Β΄ Κατηγορία).

 



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ