20.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Διασυρμός της Μπεσίκτας από την Φενέρ, δύσκολα η Εφές την Καρσίγιακα(vids)

Η Φενέρμπαχτσε ισοπέδωσε την Μπεσίκτας με 99-68 , ενώ η Εφές επικράτησε δύσκολα την Καρσίγιακα με 81-77 με τις δύο νικήτριες ομάδες να τίθενται αντιμέτωπες στον τελικό του κυπέλλου Τουρκίας.

Εντυπωσιακή νίκη της Φενέρμπαχτσε απέναντι στην Μπεσίκτας με 99-68 για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, θα διεκδικήσει τον τίτλο, απέναντι στην Εφές μεθαύριο(18/2,14:30).

Στο παιχνίδι απέναντι στην Μπεσίκτας πάντως, ήταν καταιγιστική, έχοντας πετύχει μάλιστα 61 πόντους μέχρι το ημίχρονο, ενώ προηγούνταν με 33 (61-28). Τα ποσοστά της, όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό ήταν πολύ καλά, με 72% στα δίποντα και 47% στα τρίποντα.

Από πλευράς νικητών ο Μότλει είχε 23 πόντους, ενώ από πλευράς ηττημένων ο Σιμόνοβιτς είχε 19 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Δείτε τα στατιστικά εδώ.

Η Εφές πήρε τη νίκη, απέναντι στη σκληροτράχηλη Καρσίγιακα και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας.

Η Εφές πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στην Καρσίγιακα με 81-77 και προκρίθηκε στον τελικό του θεσμού, με αντίπαλο την Φενέρμπαχτσε.

Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης είχε τον έλεγχο καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν την άφησαν να πάρει μεγάλο προβάδισμα, μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης. Η επιμονή της Καρσίγιακα εν τέλει δεν στέφτηκε με επιτυχία και η Εφές πήρε έστω και οριακά τη νίκη και το εισιτήριο για τον τελικό.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σέιν Λάρκιν, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους σε 38(!) λεπτά, με τον Τίμπορ Πλάις να τον ακολουθεί με νταμπλ-νταμπλ 16 πόντων και 10 ριμπάουντ .Από την άλλη πλευρά ο Έρικ ΜακΚόλουμ είχε 20 πόντους με 8 ασίστ και ο Βέρνον Κάρει είχε νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.