17.3 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Γ Εθνική (2ος-12η αγων.): «Έπιασε» ξανά την κορυφή ο Κρόνος «βομβάρδισε» η ΦΕΑ τον ΒΑΟΛ

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου, καθώς πήρε τη νίκη του Άρη Θήβας με 87-66 στο παιχνίδι που «άνοιξε» την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου νότου. Έτσι έπιασε τετράδα καθώς έφτασε τους 18 πόντων. Η αναμέτρηση ξεκίνησε δυναμικά με τους δυο διεκδικητές να προχωράνε χέρι με χέρι (25-23), όμως η αδράνεια των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο, σε συνδυασμό με την απόλυτη συγκέντρωση των παικτών του Δεγαϊτα έτρεξε ένα το επιμέρους σερί 24-6, για τους γηπεδούχους. Έτσι ο Κρόνος πήγε με το +20 (49-29) στα αποδυτήρια. Στην… επανάληψη ο Άρης Θήβας προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την διαφορά στους 12 πόντους. Η αποβολή του Παρδακά με πέμπτο φάουλ (επιθετικό και συνάμα με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, η οποία και χρεώθηκε στον πάγκο) έφερε μεγαλύτερη αναστάτωση στο σύνολο της Θήβας, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ανακτήσουν τη διαφορά και εν τέλει να πανηγυρίσουν με το 87-66.

Ευστοχώντας σε 17 τρίποντα η ΦΕΑ πήρε το «διπλό» στην Χίο ξεκινώντας έτσι ιδανικά το 2020. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με αρκετά λάθη και από τις δυο πλευρές και τον ΒΑΟΛ να παίρνει το προβάδισμα με 11-2. Με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα όμως οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν να ανοίξει και άλλο η… απόσταση μειώνοντας στο δεκάλεπτο σε 22-16. Οι προσπάθεια του Σουλίκα, ο όποιος μέχρι και το ημίχρονο έγραψε 16 πόντους δεν πτόησε την ομάδα του Αλέξανδρου Καρατζά που συνέχισε να «βομβαρδίζει» από τα 6,75. Έτσι το πρώτο μισό της αναμέτρησης έκλεισε με 49-43. Η ΦΕΑ συνέχισε το… μακρινό της παιχνίδι και στην «επανάληψη», με τους Μπάρδα (2 τρίποντα) και Καραλευθέρη (1 τρίποντο) να της δίνουν το προβάδισμα με 55-49. Από εκεί και έπειτα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έδιναν ρυθμό στο ματς, με τον ΒΑΟΛ να μειώνει στους 8 πόντους (1:20 πριν από την λήξη), αλλά χωρίς να ανησυχεί ουσιαστικά την αντίπαλο του που εν τέλει πανηγύρισε με το 93-81 το 6-4 στην σειρά.

Το κάστρο της Χαλκίδας έπιασε καθώς το Πέρα κατάφερε να πάρει το «διπλό» της ΧΒΑ στην παράταση με 75-72.  Με 30’’ να απομένουν οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +5 (61-56), όμως το τρίποντο του Μπρατσιάκου στα 12΄΄διαμόρφωσε το σκορ σε 64-61. Το Πέρα πήγε στις βολές, τις οποίες και πέταξε στα σκουπίδια (0/2), ο Παπάδης στα 7” πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκεια κέρδισε αντιαθλητικό και με ½ βολές έφερε το ματς στο καλάθι (64-62). Ο Σιδέρης κέρδισε εκ νέου φάουλ για τους γηπεδούχους και με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 64-64 στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο το σύνολο από την Χαλκίδα ξεκίνησε με επιμέρους 5-0. Το πέρα απάντησε με δικό του επιμέρους 6-0 παίρνοντας έτσι το προβάδισμα με 70-68. Ο Στεφάνου ισοφάρισε σε 70-70, ενώ οι φιλοξενούμενοι με 1/2 βολές πέτυχε το 70-71. Αμέσως γύρισαν σε άμυνα ζώνης, με αποτέλεσμα να ακολουθήσει άστοχη επίθεση από την ΧΒΑ και καλάθι από το Πέρα στα 23” για το 73-70. Η ΧΒΑ έκανε λάθος στην επαναφορά, το Πέρα με 1/2 βολές πέτυχε το 74-70, ο Παπάδης στα εναπομείναντα 8’’μείωσε σε 74-72. Οι φιλοξενούμενοι όμως πήγαν και πάλι στις βολές έγραψαν 1/2 για το 75-72.  Η μπάλα στην τελευταία επίθεση ήταν στα χέρια των γηπεδούχων, όμως ο Κατσούλας έπεσε πάνω στους αμυντικούς του Πέρα, δεν κατάφερε να φτάσει το καλάθι και έτσι, η ομάδα του Παναγιώτη Γκαναβία πήρε τη νίκη με 75-72. Αξίζει να σημειωθεί ότι εξαιρετικός για τους νικητές ήταν ο Ηλίας Βαρδάλος, ενώ ο Γιάννης Τσολάκης για ακόμα μια φορά πήρε τον τίτλο του πρώτου σκόρερ για την ομάδα του με 24 πόντους. Στην αντίπερα, οι Χρήστος Σιδέρης και Παύλος Παπάδης είχαν από 17 και 16 αντίστοιχα

Τις επτά νίκες έφτασε ο Ερμής Σχηματαρίου, ο οποίος επικράτησε του ΑΠΑΣ με 70-53 στο παιχνίδι που «άνοιξε» την 12η αγωνιστική του 2ου ομίλου νότου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα με «νταμπλ» σκορ (19-8) και μάλιστα σταδιακά να ανοίξουν την… ψαλίδα σε 13 (34-21) και 18 (59-41) πόντους στο 2ο και 3ο δεκάλεπτο αντίστοιχα. Εν τέλει το σύνολο του οικονόμου πανηγύρισε με το 70-53 φτάνοντας τις τρεις συνεχόμενες νίκες αφήνοντας παράλληλα την ομάδα της Νάξου στο 6-5.  Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Δημητριάδη, ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις και προληπτικά έμεινε εκτός.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι ο ΕΦΑΟΖ κατάφερε να επικρατήσει στον πόντο (69-68) του ΑΟΚ Χανιά και έτσι να τον αφήσει χωρίς νίκη μακριά από το σπίτι του. Οι γηπεδούχοι μπορεί να βρέθηκαν να κυνηγάνε την ομάδα της Κρήτης ακόμα και με 7 πόντους (17-10 στο 10’), όμως το σύνολο του Μάνου με πρωτοστάτη τον Δημήτρη Μπένο, κατάφερε με ένα προσωπικό μίνι σερί να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με 32-31 στην εκπνοή, Η αναμέτρηση συνέχισε να είναι για… γερά νεύρα, με τους φιλοξενούμενους να ανακτούν τα ηνία με 2/2 τρίποντα από τον Κατράνα για το 36-39 στο 24ο λεπτό. Μάλιστα ο ΑΟΚΧ κράτησε τη διαφορά μέχρι και την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου με το 52-46. Ο ΕΦΑΟΖ και πάλι με τον Μπένο μείωσε σε 52-50, ενώ στην συνέχεια με καλάθι του ίδιου παίκτη κατάφερε να βγει ξανά μπροστά με το 57-56 (35’). Ο ΑΟΚΧανιά δεν κάθισα με σταυρωμένα χέρια πίεσε για ακόμα μια ανατροπή, όμως ο Ζαρμακούπης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 61-58 2,14’’ πριν από το τέλος. Ο Αλεξίου έδωσε «πνοή» στο ΑΟΚΧ 13’’ πριν το τελικό σφύριγμα (67-66), όμως οι δυο βολές του Μπένου ήταν αυτές που έκριναν το ματς. Το τελικό 69-68 διαμόρφωσε ο Σκαμνάκης.

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, ο Αργοναύτης Ραφήνας επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας του Μίλωνα με 70-64. Οι γηπεδούχοι μπορεί να βρέθηκαν σε ακόμα μια άστοχη μέρα έξω από τα 6,75 (6/25) και να μην είχαν στην διάθεση τους τον Γιώργο Τύρλα (λόγω τραυματισμού), παρόλα αυτά βρήκαν τρόπο να ανατρέψουν το 18-16 του πρώτου δεκαλέπτου και με κορυφαίους τους Παντελή Καλόγερόπουλο (18) και Λεωνίδα Μητσάκη (16) να πάρουν τα ηνία για τα επόμενα 30 λεπτά του παιχνιδιού και εν τέλει να κατακτήσουν την έκτη νίκη τους στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου νότου αφήνοντας τον Μίλων στην τελευταία θέση με 14 βαθμούς.