23.1 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Καλαμάτα: Ανακοίνωση «χωρίς λόγια», αλλά με μήνυμα μετά την αποχώρηση στην Πάτρα (pic)

Στην Καλαμάτα «βράζουν» για τις αποφάσεις των διαιτητών της αναμέτρησης με τον Γλαύκο Έσπερο, που σύμφωνα με την ομάδα έφεραν την οικειοθελή της αποχώρηση πριν τελειώσει το ματς, εκδίδοντας επίσης ανακοίνωση με δύο λέξεις, αλλά σαφή νοήματα.

Η Καλαμάτα βρίσκεται ξανά στην πρώτη κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, μετά την οικειοθελή της αποχώρηση από το Κλειστό Κρύας Ιτεών στον αγώνα με τον Γλαύκο Έσπερο για τα play out, με το 20-0 υπέρ των γηπεδούχων λόγω υπαιτιότητάς της να φέρνει και το 3-0 στη σειρά για την παραμονή στην κατηγορία, ολοκληρώνοντάς τη με επεισοδιακό τρόπο. Οι «μελανόλευκοι», από την πλευρά τους, έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία της αναμέτρησης, όπως ανέφερε και στο σχετικό του ρεπορτάζ για το παιχνίδι το Basketa.gr, με συνέπεια να φύγουν από το παρκέ σε ένδειξη διαμαρτυρίας.

Η φάση που ξεχείλισε το ποτήρι, σύμφωνα με τους Μεσσήνιους, ήταν η άρνηση των διαιτητών να δώσουν φάουλ σε τρίποντο του Μπαλή με το σκορ στο 62-57, χρεώνοντας αμέσως μετά με αντιαθλητικό φάουλ τον Παπαντωνίου, για να αποχωρήσουν εκείνοι και ο έμπειρος γκαρντ να αντιδράσει έντονα, παρεκτρεπόμενος και πετώντας καρέκλα προς τους διαιτητές. Είχαν προηγηθεί, όπως ισχυρίζονται, κι άλλα περιστατικά, όπως η αποβολή του Παύλου Νώντα με δύο απανωτές τεχνικές ποινές στην ίδια φάση στο λεπτό για τη λήξη της τρίτης περιόδου, αλλά και αρκετές άλλες φάσεις, θεωρώντας πως τα κριτήρια στα σφυρίγματα για τα φάουλ ήταν εκ διαμέτρου αντίθετα από τους διαιτητές.

Λίγη ώρα μετά τη λήξη του αγώνα, η Καλαμάτα εξέδωσε ανακοίνωση που είχε μεν δύο λέξεις, αλλά οι φωτογραφίες είχαν το περισσότερο νόημα. «Χωρίς λόγια», έγραφε η ανακοίνωση, ωστόσο το μήνυμα ήταν σαφές για τη δυσαρέσκεια, που υπάρχει στις τάξεις της ομάδας για το πώς αντιμετωπίστηκε. Αξίζει να σημειωθεί, ότι η ιστορία με τον Γλαύκο Έσπερο... κρατά μήνες, αφού η «Μαύρη Θύελλα» είχε διαμαρτυρηθεί και για την επανάληψη του δεύτερου αγώνα των δύο ομάδων στην κανονική περίοδο με επιθετική ανακοίνωση, πιστεύοντας πως κάτι τέτοιο δεν έπρεπε να γίνει ποτέ, διαμορφώνοντας έτσι τις συνθήκες της σειράς, που έλαβε τέλος με τη σωτηρία του Γλαύκου Εσπέρου και το δικό της υποβιβασμό.