23.3 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Ευρωλίγκα: «Δια πυρός και σιδήρου» ισοφάρισε η Μονακό (Vids+Pics)

Η Μονακό επικράτησε της Φενέρμπαχτσε στο «πριγκιπάτο» με σκορ 93-88 και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1. Μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι με πολλούς πρωταγωνιστές οι «Μονεγάσκοι» συνεχίζουν να διεκδικούν με αξιώσεις την πρόκριση τους στο Final Four της Ευρωλίγκα, με την ομάδα της Κωνσταντινούπολης όμως να έχει πλέον το πλεονέκτημα έδρας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν «εκρηκτικά» το παιχνίδι κάνοντας ένα γρήγορο 9-0 στα πρώτα λεπτά. Η Μονακό συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι μέχρι το τέλος της περιόδου με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 16 πόντους (31-15), με τον Μοτεγιούνας να είναι ο κορυφαίος του παρκέ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βελτίωσε την εικόνα της και με τον Νικ Καλάθη να κάνει «μαεστρικό» πρώτο ημίχρονο με 6 ασίστ για κανένα λάθος, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης κατάφερε να μειώσει στους 4 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου(54-50). Παράλληλα, οι δύο ομάδες έκαναν ρεκόρ πόντων πρώτου ημιχρόνου σε αγώνα playoff της Ευρωλίγκας με τους 104 πόντους που σημείωσαν.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στη Φενέρ. Με ένα επιμέρους 24-11 στη τρίτη περίοδο και έναν «διαστημικό» Τάιλερ Ντόρσεϊ που πρόλαβε να φτάσει στους 22 πόντους σε 19 λεπτά (6/6 τρίποντα), κάνοντας ρεκόρ καριέρας στα playoffs της Ευρωλίγκα, οι φιλοξενούμενοι αποσπάστηκαν με 9 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (74-65).

Στη τέταρτη περίοδο οι «Μονεγάσκοι» μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και με ένα γρήγορο 7-0 κατάφεραν άμεσα να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα. Με το παιχνίδι να αποκτά άγριο χαρακτήρα, η Μονακό επέκτεινε το σερί της σε 10-1, ανακτώντας το προβάδισμα με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη (77-75). Με τον Μάικ Τζέιμς να εκτελεί χρέη δημιουργού και όχι εκτελεστή (8π, 7ασ) , η Μονακό κατάφερε να φτάσει σε μία «κινηματογραφική» νίκη με σκορ 93-88 μετά από τεράστιο τρίποντο του Τζόρνταν Λόιντ στη τελευταία κατοχή στέλνοντας τη διαφορά στους 5 και το ροζ φύλο αγώνα στη Γαλλική ομάδα που ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την Μονακό ήταν ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας που σημείωσε 18 πόντους, οδηγώντας την ομάδα του σε μία υπερπολύτιμη νίκη. Για την Φενέρμπαχτσέ 25 πόντους σημείωσε ο συγκλονιστικός Τάιλερ Ντόρσεϊ .

Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για την 1/5 στις 20:45 με την Φενέρμπαχτσε να υποδέχεται τη Μονακό στη Κωνσταντινούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 31-21/54-50/65-74/93-88