16.7 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 77-69: Τα λάθη έφεραν την ισοφάριση αλλά τώρα έχει τον… νόμο του ΣΕΦ (pics+vids)

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 77-69 τον Ολυμπιακό στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς των πλέι οφ της Ευρωλίγκας και ισοφάρισε 1-1 τη σειρά, με τους «ερυθρόλευκους» πάντως να κρατούν το πλεονέκτημα έδρας στα χέρια τους.

Οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να βρουν αντίδοτο στα επιθετικά ριμπάουντ των Καταλανών, ενώ παράλληλα υπέπεσαν σε πάρα πολλά «φτηνά» λάθη που τους κόστισαν.

Πλέον οι δύο ομάδες θα δώσουν δύο ραντεβού στο ΣΕΦ τη Μεγάλη Τρίτη (30/4) και τη Μεγάλη Πέμπτη (2/5), με τους «ερυθρόλευκους» να προσπαθούν να κλείσουν τη σειρά με 3-1 και να πάρουν την πρόκριση για το Final 4 του Βερολίνου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να εμφανίζεται από νωρίς αποφασισμένη για να πάρει το προβάδισμα όπως και συνέβη μ' ένα γρήγορο 7-2. Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και προσπέρασε 7-8, όμως τα περίμενε όλα από τον Πίτερς ο οποίος ναι μεν σκόραρε διαρκώς αλλά έμοιαζε πολύ μόνος. Την ίδια ώρα ο Τζαμπάρι Πάρκερ σκόραρε το ένα γκολ-φάουλ πίσω από το άλλο και οι γηπεδούχοι άρχισαν να αποκτούν διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 27-14.

Η αναμενόμενη αντίδραση που θα έβγαζαν οι παίκτες του κόουτς Μπαρτζώκα ήρθε στην έναρξη της δεύτερης περιόδου. «Σφίγγοντας» την άμυνα οι κυπελλούχοι Ελλάδας άρχιζαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά, έχοντας πλέον επιθετική αιχμή τον ΜακΚίσικ ο οποίος πρόσφερε σκορ και θέαμα με συνέπεια. Το 34-30 όμως μετατράπηκε σε 41-30 και τότε «ξύπνησαν» ξανά οι Πειραιώτες μειώνοντας στο 43-37 που ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν άρχισε καλά για τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι δέχθηκαν ένα γρήγορο σερί 5-0 για να ανέβει ξανά η διαφορά στους έντεκα πόντους (48-37), όμως και τότε απέδειξαν ότι δεν είχαν την παραμικρή διάθεση για να παραδοθούν. Με «όπλο» την άμυνά τους ξεκίνησαν μία νέα αντεπίθεση και με μπροστάρη τον Ουίλιαμς-Γκος προσπέρασαν (54-55) στο 28', βάζοντας μεγάλη πίεση στους «μπλαουγκράνα». Οι τελευταίοι όμως στηριζόμενοι στον Ερνανγκόμεθ πήραν ξανά «κεφάλι» στο σκορ και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 60-57.

Η τελευταία και καθοριστική περίοδος βρήκε την Μπαρτσελόνα να έχει πιο καθαρό μυαλό και περισσότερες λύσεις και παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός αντιστεκόταν, τα διαδοχικά τρίποντα από τους Αμπρίνες και Τζαμπάρι Πάρκερ είχαν ως αποτέλεσμα να ξεφύγουν οι γηπεδούχοι με διαφορά δέκα πόντων (74-64) στο 37' και να έχουν αποκτήσει πλέον τον πρώτο λόγο για την επικράτηση. Οι Καταλανοί έφτασαν ακόμα και στο +12 (76-64) χάρη σε κάρφωμα του Σατοράνσκι όμως ο Πίτερς με προσωπικό του σερί 5-0 μείωσε σε 76-69 μ' ένα δίλεπτο να απομένει. Ο μοναδικός πόντους που σημειώθηκε στη συνέχεια ήταν μία βολή του Αμπρίνες για το τελικό 77-69, καθώς καμία ομάδα δεν ευστόχησε και η κόρνα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν 1-1.

ΕΝΑΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΕΝΟΣ: Ο Τζαμπάρι Πάρκερ και ο Άλεκ Πίτερς έμοιαζαν να προσπαθούν σχεδόν μόνοι τους να οδηγήσουν την ομάδα τους στη νίκη. Ο πρώην ΝΒΑερ βρέθηκε σε μεγάλο βράδυ και τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, ενώ ο Αμερικανός φόργουορντ των «ερυθρόλευκων» σταμάτησε στους 20, δίχως όμως να πάρει τις απαραίτητες βοήθειες.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Δύο ήταν τα βασικά στοιχεία που κόστισαν στον Ολυμπιακό την ήττα. Το πρώτο ήταν τα πάρα πολλά λάθη, καθώς υπέπεσε σε 19 έναντι 18 ασίστ, ενώ παράλληλα επέτρεψε και στους γηπεδούχους να πάρουν 15 επιθετικά ριμπάουντ «πληγώνοντας» την άμυνά του.