23.3 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Final Four BCL: Στον τελικό με ανατροπή η Μάλαγα (Vids+Pics)

Παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ για περίπου 25 λεπτά, ακόμα και με διψήφιες διαφορές, η Μάλαγα κατάφερε να επικρατήσει της Μούρθια στον ημιτελικό του Final Four του BCL με σκορ 80-74 και «τσέκαρε» το εισιτήριο της για τον τελικό της διοργάνωσης κόντρα στη Τενερίφη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες της Μούρθια ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές, βάζοντας δύσκολα στην Μάλαγα, περιορίζοντας την στους μόλις 33 πόντους. Εξαιρετικός ο Μάρκο Τοντόροβιτς, ο οποίος έκανε τη διαφορά με τους 12 πόντους που πέτυχε στο πρώτο μέρος το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 40-33 υπέρ της Μούρθια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μούρθια έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι μέχρι τα μισά της περιόδου όταν και η Μάλαγα εξαπέλυσε την αντεπίθεση της. Με ένα «ξέφρενο» 12-0 η Μάλαγα επέστρεψε για τα καλά στη διεκδίκηση του ματς κάνοντας ότι θέλει στο παρκέ της Σταρκ Αρένα του Βελιγραδίου. Με μεγάλα σουτ και «ατσάλινη άμυνα», η Μάλαγα οδηγήθηκε στη τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 4 πόντων κάνοντας την ολική ανατροπή (59-55).

Οι παίκτες της Μάλαγα «πάτησαν το γκάζι» και τελείωσαν την υπόθεση νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο, ολοκληρώνοντας μία σπουδαία ανατροπή, καθώς είχαν βρεθεί ακόμα και στο -12 επικρατώντας με σκορ 80-74. Η Μάλαγα στον τελικό θα αντιμετωπίσει την Τενερίφη, με τη Μούρθια να κοντράρεται με το Περιστέρι στον μικρό τελικό του BCL.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την Μάλαγα ήταν Τάιλερ Καλινόφσκι ο που σημείωσε 10 πόντους. Για την Μούρθια ξεχώρισε ο Μάρκο Τοντόροβιτς που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους αντίστοιχα.

Ο τελικός της διοργάνωσης είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή 28/4 στις 21:00 με τις Μάλαγα και Τενερίφη να έρχονται αντιμέτωπες.

Ο μικρός τελικός για την τρίτη θέση θα έχει Ελληνικό χρώμα καθώς κοντράρονται Περιστέρι και Μούρθια.

Τα δεκάλεπτα: 26-15/40-33/55-59/74-80