20 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ασταμάτητος Ουίλτζερ και νίκη για την Μάλαγα

Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν νικητές από το παρκέ στα δύο απογευματινά παιχνίδια με τα οποία ολοκληρώθηκε το σημερινό πρόγραμμα της ACB. Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε ηττήθηκε από την Εστουδιάντες 81-73, ενώ η Μανρέσα από την Ουνικάχα Μάλαγα με 96-87. Μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της Μάλαγα ένας πρώην "ερυθρόλευκος", ο Κάιλ Ουίλτζερ, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους σε έξι λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο και άλλαξε την εικόνα όλης της αναμέτρησης!

Η Τενερίφη έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στα μισά της αναμέτρησης. Το τρίτο δεκάλεπτο όμως είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή της Εστουδιάντες, η οποία με ένα επιμέρους 28-13 βρέθηκε να προηγείται. Οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθειά τους να επιστρέψουν, μείωσαν και στον έναν πόντο (70-71, 38'), αλλά Κουκ και Κλαβέλ διαμόρφωσαν το 71-77, δίνοντας ουσιαστικά τέλος στο παιχνίδι. Ο ΜακΦάντεν με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Ιμπεροστάρ Τενερίφε, ενώ για τους "φοιτητές" ασταμάτητος έδειχνε ο Κλαβέλ, φτάνοντας ως τους 25 πόντους.

Η Μανρέσα πάτησε το παρκέ με άκρως εντυπωσιακό τρόπο και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 20-8. Η Ουνικάχα όμως είχε το δικό της καλό διάστημα: Στο τρίτο δεκάλεπτο κυριάρχησε, έκανε ένα επιμέρους 36-17, άλλαξε όλη την εικόνα της αναμέτρησης και τελικά έφτασε στη νίκη. Πρωταγωνιστής ήταν ο Κάιλ Ουίλτζερ, ο οποίος σταμάτησε στους 24 πόντους (7/10 3π, 2/3 2π), ενώ και ο έτερος πρώην "ερυθρόλευκος", ο Μπράιαν Ρόμπερτς, είχε πολύ καλή παρουσία και ήταν δεύτερος σκόρερ των νικητών με 13 πόντους. Από 15 πόντους σημείωσαν ο Χαϊμέ Φερνάντεθ και ο Ματίας Λεσόρτ.