23.9 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Μπρεογκάν – Ρεάλ Μαδρίτης 73-80: Έπαιξε ως… Βασίλισσα στο τέλος και έφυγε με το διπλό

Μπορεί για 27 λεπτά η Ρεάλ Μαδρίτης να δυσκολευόταν απέναντι στην Μπρεογκάν, αλλά οι Ταβάρες και Γιουλ "ξεκόλλησαν" τη Βασίλισσα και έτσι κατάφεραν να πάρουν το διπλό με 73-80.

Ο θηριώδης σέντερ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, ενώ ο αρχηγός των Μαδριλένων είχε 17π με 5/10 τριπ. Διψήφιοι ήταν και οι Καμπάτσο με 16π και Μούσα με 10π. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο πρώην άσος της ΑΕΚ ΜακΛεμόρ με 21 πόντους, ο Σάνκο με 13π και ο Νάκιτς με 11 πόντους αντίστοιχα

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό έκανε η Μπρεογκάν κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, μιας και από τα πρώτα λεπτά μιας και κατάφερε να χτίσει ένα μικρό προβάδισμα (15-10) στο 4’ και μάλιστα όσο πέρναγε η ώρα πέρναγε η ώρα οι γηπεδούχοι «φλέρταραν» και με τη διψήφια διαφορά και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με 24-15.

Οι αλλαγές που έκανε η Βασίλισσα βοήθησε σε έναν βαθμό να βελτιώσει την εικόνα στη δεύτερη περίοδο. Μάλιστα στο 14’ ο Γιουλ μείωσε στους 4 (26-22) και μάλιστα μαζί με τον Μούσα κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στον πόντο (38-37) στο 18’. Ο Γιαμπουσέλε με 2/2 βολές έβαλε για πρώτη φορά τους «μερέγχες» μπροστά, αλλά ήταν προσωρινό και η Μπρεογκάν έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 42-39.

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν στην άμυνα της Ρεάλ. Με ένα επιμέρους 10-2 κατάφεραν στο 23’ να προηγηθούν με +11 (52-41), αλλά στη συνέχεια οι Μαδριλένοι απάντησα με ένα σερί 3-10 και μείωσε σε 55-51 στο 28’ και η περίοδος έληξε με το σκορ στο 57-54.

Η αναμέτρηση μετατράπηκε σε ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη Ρεάλ να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 57-60 στο 33', έχοντας τον Γιουλ σε μεγάλη μέρα (17π) και το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς. Όμως από το 35' και μετά η Βασίλισσα ανέλαβε δράση και με τους Ταβάρες και Ντεκ ανέβασαν για πρώτη φορά στο +5 (69-74) και κατάφεραν να τη διατηρήσουν μέχρι το τέλος, με τη Ρεάλ να επικρατεί με 73-80.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 42-39, 57-54, 73-80