16.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Γκραν Κανάρια – Ρεάλ Μαδρίτης 100-77: Η παρέα του Σλότερ ισοπέδωσε με 100αρα τη Βασίλισσα!

Οι απουσίες κατέβαλαν τη Ρεάλ Μαδρίτης, μιας και όλη την ενέργεια που είχε την έβγαλε κόντρα στον Ολυμπιακό και αυτό η Γκραν Κανάρια το εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο, όπου επικράτησε εύκολα με 100-77, υποχρεώνοντας έτσι τους "μερέγχες" στην 3η τους ήττα στην ACB.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Τζέι Αρ Σλότερ ήταν πραγματικός εκτελεστής με 16 πόντους (3/4 τριπ), ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Χαπ με 17π (8/9 διπ.), Μπάσας με 13π., Σούρνα με 15π. και Λάμερς με 11π. Από τη Ρεάλ οι Μούσα με 17π, Σέρχι με 13π., Πουαριέ με 11π., Ρούντι και Καμπάτσο με 10 πόντους ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Η Γκαν Κανάρια ήταν καταιγιστική κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης στο πρώτο δεκάλεπτο, όντας από την αρχή μπροστά στο σκορ. Στο 5’ ήταν μπροστά με 13-4 και μάλιστα κατάφερε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά και έτσι η περίοδος έληξε με +14 (25-9).

Τα πράγματα όχι μόνο δεν άλλαξαν, αλλά χειροτέρευσαν για τη «Βασίλισσα», μιας και 14’ η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 20 πόντους (44-21), με κανέναν από τους παίκτες του Τσους Ματέο να βγαίνει μπροστά. Έτσι το ημίχρονο είδε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 57-36, με τους Χαπ και Σλότερ να κάνουν «πάρτι» με 11 και 10 πόντους.

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου η Γκραν Κανάρια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κρατούσε εύκολα το σκορ άνω των 20 πόντων (68-45) στο 24’, με τη Ρεάλ στο τέλος να τρέχει ένα επιμέρους 7-14 και να μειώνει σε 75-59 στο 28’ με τους Σέρχι και Ρούντι και έτσι η περίοδος έληξε με 78-60.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν καθόλου ούτε στην τελευταία περίοδο, με την Γραν Κανάρια να κρατά εύκολα τη διαφορά άνω των 20 πόντων (89-68) στο 34' και έτσι κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη με 100-77 κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 57-36, 78-60, 100-77