16.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ρεάλ Μαδρίτης – Τζιρόνα 90-79: Η παρέα του Καμπάτσο νίκησε τον Κατσικάρη!

Μπορεί να ζορίστηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά τελικά κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Τζιρόνα και να παραμείνει εύκολα στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της ACB. Η Βασίλισσα επικράτησε την ομάδας του Φώτη Κατσικάρη με 90-79, με τον Φακούντο Καμπάτσο να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Ο Αργεντινός άσος πήρε τους Μαδριλένους από το χέρι και με 17 πόντους και 8 ασίστ βοήθησε τα μέγιστα για τη νίκη. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Πουαριέ με 19π. (7/8 διπ.) και 10 ριμπάουντ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Γιαμπουσέλε και Χεζόνια με 13π. και 11π. Για τη Τζιρόνα ο Ιρουεγκμπού με 16π, Πονς και Κόλομαν με 12π. και Βίλα με 10π. ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Η Ρεάλ προσπάθησε από την αρχή της αναμέτρησης με τη Τζιρόνα να επιβάλει το ρυθμό της και από τα πρώτα λεπτά το ματς είχε υψηλό τέμπο (11-7) στο 5’, αλλά η Βασίλισσά κατάφερε από την πολυφωνία στην επίθεση, αλλά και το «σφίξιμο» στην άμυνα να πάρει ρυθμό, χτίζοντας διαφορά και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο +10 (28-18).

Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στη δεύτερη περίοδο, με τη Τζιρόνα να βάζει δύσκολα στους μερέγχες μιας και μείωσε το σκορ στο τρίποντο (36-33) στο 15’, μιας βρήκαν χώρους από τα περιφερειακά σουτ, όπου μάλιστα συνεχίστηκε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, όπου η Ρεάλ είχε μικρή διαφορά (48-44).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια στο 3ο δεκάλεπτο και έδειξαν να έχουν το πάνω χέρι. Με προεξάρχων τον Καμπάτσο, η Ρεάλ επανάφερε τη διψήφια διαφορά (59-48) στο 24’, τρέχοντας ένα επιμέρους 11-2 και έδειξε να ελέγχει τον αγώνα. Ο Αργεντινός άσος ήταν καταλυτικός και έτσι στο τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 68-58.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να διατηρήσει τη διψήφια διαφορά (79-69) στο 34' με τον Πουαριέ να κάνει "πάρτι" στο ζωγραφιστό και να ανεβάζει ακόμα περισσότερο το σκορ και έτσι η Ρεάλ πήρε τη νίκη με 90-79.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 48-44, 68-58, 90-79