21.6 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Μούρθια – Ρεάλ Μαδρίτης 73-61: Έκαναν το “μπαμ” οι γηπεδούχοι κόντρα στη Βασίλισσα

Έγινε το "μπαμ" από τη Μούρθια κόντρα στην ελλιπή Ρεάλ Μαδρίτης. Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή το ματς το προβάδισμα, και πατά την αντεπίθεση στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου της "Βασίλισσας" πήρε μια μεγάλη νίκη με, αλλά οι παίκτες τους  Ματέο παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της ACB.

Από τη Μούρθια ο Σλέβα με 14π., Ένις με 18π. και Χάκανσον με 10π. ξεχώρισαν, ενώ ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Χάουαρντ Σαντ Ρος είχε 4 πόντους. Γιαμπουσέλε με 15π, Καμπάτσο με 14π και Χεζόνια με 9 πόντους ήταν οι κορυφαίοι για τους Μαδριλένους, ενώ σημαντικά τρίποντα πέτυχε ο Κοζέρ (10π με 2/2 τριπ), όταν και έφερε στα ίσα το ματς (46-46).

Η Μούρθια αιφνιδίασε τη Ρεάλ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καθώς οι γηπεδούχοι είχε το προβάδισμα με 11-5 στο 4’, αλλά ο Γιαμπουσέλε κρατούσε τη Βασίλισσα κοντά στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 19-16. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, αλλά ο Σλέβα (11π. (4/5 διπ.) έκανε ζημιά στη ρακέτα των Μαδριλένων και κρατούσε την ομάδα του μπροστά (34-30) στο 16’ και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Μούρθια να προηγείται με +10 (36-26)

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο του ματς και μάλιστα ανέβασαν περισσότερο το προβάδισμα τους (44-29) στο 23’, αλλά από κει και μετά η Ρεάλ έτρεξε ένα επιμέρους 2-17 και έφερε το ματς στα (46-46) στο 27’ με μπροστάρηδες τους Καμπάτσο και Χεζόνια, αλλά και τα τρίποντα του Κοζέρ, και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τη Μούρθια να έχει ισχνό προβάδισμα με 52-51. Από και μετά το ματς ήταν ντέρμπι, με την ομάδα του Σίτο Αλόνσο να έχει βραχεία κεφαλή (61-59) στο 37', αλλά με ένα 12-2 απλοποίησαν τα πράγματα και τελικά πήραν τη νίκη με 73-61.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-26, 52-51, 73-61