16.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Τακιανός: «Επιτρέψαμε στον Ολυμπιακό να πάρει το μομέντουμ»

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός μόνο για ένα δεκάλεπτο στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας κι έτσι γνώρισε εύκολα την ήττα με 62-77 απ' τον Ολυμπιακό.

Ο Φώτης Τακιανός έκανε τις καθιερωμένες δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα, στις οποίες δεν έψαξες δικαιολογίες και παρέθεσε τους τομείς που επέτρεψαν στους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό και να πάρουν μια εύκολη νίκη.

Αναλυτικά οι δηλώσεις τού Έλληνα τεχνικού:

«Υπήρχαν περίοδοι που είχαμε συγκέντρωση και ρυθμό, κυρίως στο 1ο δεκάλεπτο. Στο 2ο υπάρχουν τρεις καθοριστικές φάσεις με λάθος αποφάσεις στην επίθεση και παράλληλα με τις οποίες δώσαμε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να κάνει το αγαπημένο του παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο.

Είχαμε δώσει ιδιαίτερη έμφαση στο να έχουμε ισορροπημένη επίθεση, αλλά δεχτήκαμε 30 πόντους στον αιφνιδιασμό. Δεν ήμασταν αποτελεσματικοί στις επιστροφές μας, κάναμε 20 λάθη και τα περισσότερα ήταν αβίαστα. Ο Ολυμπιακός πήρε το μομέντουμ και το κράτησε στα χέρια του μέχρι το τέλος».