24.5 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 77-62: Κανένα πρόβλημα παρά τα… προβλήματα (vids)

Μπορεί ο Ολυμπιακός να παρατάχθηκε στο σημερινό παιχνίδι με 8+1 παίκτες, μετά και την απουσία της τελευταίας στιγμής του Πετρούσεφ, παρ' όλα αυτά δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στον ΠΑΟΚ και έφτασε στη νίκη με 77-62. Στο 14-2 το ρεκόρ των «ερυθρόλευκων», ενώ ο ΠΑΟΚ πλέον βρίσκεται εκτός εξάδας με ρεκόρ 7-9 (ίδιο με ΑΕΚ).

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε επηρεασμένος στο ξεκίνημα του αγώνα απ' τις πολλές απουσίες του και ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε αυτό στην 1η περίοδο, όπου και την ολοκλήρωσε προηγούμενος με 12-14. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε προηγηθεί και με 6-12, κυρίως χάρη στην καλή του άμυνα, με τους «ερυθρόλευκους» να μη μπορούν να βρουν λύσεις απ' τον Πίτερς των 1/5 σουτ, αλλά με θετικό τον Τανούλη (4 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και καλές άμυνες στη ρακέτα σε 7:42' συμμετοχής).

Το 2ο δεκάλεπτο ανήκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι μετά το 14-15 του πρώτου διλέπτου άλλαξαν την εικόνα τους. Με την είσοδο των Μήτρου-Λονγκ και Λούντζη στο παρκέ, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβγαλε μεγαλύτερη ενέργεια, ειδικά στην άμυνα και με τον Κώστα Παπανικολάου να βοηθάει και στις δύο μεριές του παρκέ, καθώς και με τα επιθετικά ριμπάουντ του Πίτερς, «έτρεξε» ένα σερί 15-0 και πήρε διψήφια διαφορά στο 16' (29-19). Παρά την αντίδραση του ΠΑΟΚ, όπου με δύο σερί τρίποντα από Γκίλμορ και Μαργαρίτη μείωσε σε 34-27, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τους «ερυθρόλευκους» να «απαντούν» αμέσως με δικό τους 8-0 για το 42-27. Το σκορ του εικοσαλέπτου «γράφτηκε» με δύο βολές του Τάουνς στα 4" (42-29). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο πρωταγωνιστής της 2ης περιόδου ήταν κυρίως ο Πίτερς, ο οποίος μέτρησε 3/3 τρίποντα (τα δύο τελευταία της ομάδας του), με τα οποία έφτασε τους 14 πόντους.

Το 3ο δεκάλεπτο είχε αρκετές ομοιότητες με το 2ο. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν «με νύχια και με δόντια» να επιστρέψουν και να βάλουν δύσκολα στον Ολυμπιακό, παρ' όλα αυτά η προσπάθειά τους δεν «καρποφόρησε». Κατάφεραν μεν να μειώσουν στους 8 στο 25' (47-39), σκοράροντας 8 αναπάντητους πόντους, ωστόσο η εξαιρετική κυκλοφορία των «ερυθρολεύκων» σε συνδυασμό με τις κακές επιθετικές επιλογές των θεσσαλονικιών έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 21 με σερί 13-0 (62-41, 64-43 το σκορ της περιόδου).

Όπως ήταν λογικό, οι ρυθμοί του Ολυμπιακού έπεσαν στο 4ο δεκάλεπτο κι έτσι ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να «συμμαζέψει» την κατάσταση, καθώς μείωσε στους 13 μετά από σουτ του Τάουνς (65-52), 5:24' πριν το τέλος του αγώνα. Παρ' όλα αυτά, πολύ γρήγορα οι γηπεδούχοι ξανάφεραν το παιχνίδι στα δικά τους μέτρα και σταθμά και με τρίποντο του Κάνααν στον αιφνιδιασμό η διαφορά πήγε εκ νέου στους 19 (73-54), έχοντας μπει πια στο τελευταίο τετράλεπτο. Το μόνο που άλλαξε μέχρι το φινάλε ήταν η τιμή της διαφοράς, με το τελικό 77-62 ν' αποτυπώνει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΗΤΑΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΣ: Μπορεί ο ΠΑΟΚ να ήταν ο νικητής σε δύο περιόδους όσον αφορά το επί μέρους σκορ (12-14 η 1η, 13-19 η 4η), ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που είχε την... ουσία στις δύο που κέρδισε. Συγκεκριμένα, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στη 2η και την 3η περίοδο, στις οποίες «έχτισαν», μάλιστα, το... μονοπάτι της νίκης, μιας και τα επί μέρους σκορ ήταν 30-15 και 22-14 αντίστοιχα (52-29 συνολικά).

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός που παρατάχθηκε με... οκτάδα παικτών, είχε ως πρώτη επιλογή να πάρει το ματς κυρίως μέσω της άμυνας του και αυτό συνέβη. Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός για ένα δεκάλεπτο, αλλά απ' τη 2η περίοδο και ύστερα δε μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στην άμυνα-γρανίτη των «ερυθρολεύκων» και αυτό φαίνεται απ' τα 20 λάθη στα οποία υπέπεσαν οι φιλοξενούμενοι, έναντι 11 των πειραιωτών. Σημαντικό στοιχείο που αποδεικνύει πλήρως την κατάσταση είναι οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, εκεί που οι γηπεδούχοι σκόραραν 29, ενώ οι θεσσαλονικείς μόλις 10!