23.9 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Σπανούλης: «Πετύχαμε ιστορική νίκη και πλέον επιστρέψαμε» (Vid)

Το Περιστέρι πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Καρσίγιακα με σκορ 76-73 και συνεχίζει να διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες του στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση του BCL. Σε δηλώσεις του μετά το ματς, ο τεχνικός της ομάδας, Βασίλης Σπανούλης, χαρακτήρισε ως ιστορική τη νίκη της ομάδας του και εμφανίστηκε ευχαριστημένος από την επίδοση του Περιστερίου στο τέλος.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του τεχνικού του Περιστερίου:

«Πετύχαμε μία ιστορική νίκη για τον σύλλογο. Βρισκόμαστε στον πιο δύσκολο όμιλο της διοργάνωσης. Αυτές οι τρεις ομάδες θα μπορούσαν εύκολα να φτάσουν στα ημιτελικά. Αν συνυπολογίσουμε αυτές τις 3 μαζί με τις Μάλαγα και Μούρθια, είναι τα φαβορί της διοργάνωσης. Χάσαμε τα τρία πρώτα παιχνίδια, εκ των οποίων το ένα από την Χάποελ με καλάθι στην εκπνοή της παράτασης. Τώρα όμως επιστρέψαμε με μία τεράστια νίκη κόντρα σε μία δυνατή ομάδα. Μία ομάδα που έχει τον ίδιο προπονητή εδώ και χρόνια. Η  αμυντική μας προσπάθεια ήταν εξαιρετική. Είπα στα παιδιά πως αυτός είναι ο τρόπος να πετύχεις και αυτός μας έκανε να πετύχαμε τους προηγούμενους μήνες. Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες για την άμυνα και για εξαιρετικές προσπάθειες στην επίθεση. Μείναμε συγκεντρωμένοι ακόμα και όταν βρεθήκαμε 6 πόντους πίσω. Ελέγξαμε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Κάναμε όμως κάποια χαζά λάθη στα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου μέρους και έκαναν 11-0 σερί. Όμως αφότου μιλήσαμε στην ανάπαυλα επιστρέψαμε έτοιμοι και αυτό ήταν. Τεράστια νίκη για την ομάδα και θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου. Πρέπει να συνεxiσουμε. Πρέπει να καταλάβουμε μετά απ;o 6-7 μήνες τον τρόπο που πρέπει να παίζουμε. Μετά το ματς που χάσαμε στο τέλος της παράτασης με την Χάποελ χάσαμε την άμυνα , την ένταση και τον προορισμό μας. Τώρα όμως επιστρέψαμε και θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για τη σπουδαία εμφάνιση. Δεν έχει σημασία που χάσαμε τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Ήταν ακριβώς η νίκη που θέλαμε, ακόμα και εάν ερχόταν με έναν πόντο».