25 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Α1 Γυναικών (Playoffs –5η αγ.): «Έπνιξε» τον Παναθηναϊκό κι έκανε το three-peat ο Ολυμπιακός! (pics)

Ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός στον τελευταίο τελικό, δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Παναθηναϊκό μετά το πρώτο επτάλεπτο και επιβεβαίωσε για ακόμη μια φορά την κυριαρχία του στο μπάσκετ Γυναικών, «συντρίβοντας» τον «αιώνιο» αντίπαλο με 61-45 και σηκώνοντας την κούπα της πρωταθλήτριας ομάδας για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στα πρώτα επτά λεπτά, με την νευρικότητα να είναι φανερή, κάτι που υποδεικνύει και το σκορ στο 6-6 σε εκείνο το διάστημα. Η Νικολοπούλου και η Χριστινάκη «ξεκόλλησαν» τον Ολυμπιακό εκείνη τη στιγμή και οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 12-6 στην πρώτη περίοδο. Ένα τρίποντο της Δίελα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου έδωσε ρυθμό στις γηπεδούχες, που συνέχιζαν να «πνίγουν» τις «πράσινες» στην άμυνά τους, σκοράροντας και από μακριά για να αρχίσουν να παίρνουν σημαντική απόσταση, κλείνοντας το ημίχρονο στο 27-14, παρότι νωρίτερα η Νικολοπούλου έφυγε λαβωμένη από το παρκέ.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ακουμπήσει την μπάλα στην Αλέιν και από εκεί βρήκε μερικές λύσεις, όμως πότε με το μακρινό σουτ και πότε με την Τόμπιν να απαντά στην ψηλή των «πρασίνων», ο Ολυμπιακός κατάφερνε να διατηρεί το προβάδισμά του σε διψήφιο νούμερο, κλείνοντας στο +13 και την τρίτη περίοδο. Δύο σερί τρίποντα της Καρλάφτη με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, δε, οι παίκτριες του Νίκλα ξέφυγαν κι άλλο, ανεβάζοντας στο 33ο λεπτό τη διαφορά στο +21 (47-26). Ένα σερί 0-8 του «τριφυλλιού» έδειχνε, ότι είχε ακόμη παλμό, αλλά η Ουίλιαμς, τη στιγμή που η ομάδα της έχανε και τη Σπυριδοπούλου, «καθάρισε» το ματς για τον Ολυμπιακό, που ήταν επιπλέον ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, επικυρώνοντας την κυριαρχία του για τρίτη σερί χρονιά στην Α1 Γυναικών (61-45).

Δεάλεπτα: 12-6, 27-14, 39-26, 61-45

ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΙΤΛΟΥ: Η Ρεμπέκα Τόμπιν κυριάρχησε στις δύο ρακέτες, κλείνοντας το ματς με double double 10 πόντων και ισάριθμων ριμπάουντ, με τον Μπροκ Ουίλιαμς να αποτελεί εγγύηση σε όλα τα σημεία, που χρειαζόταν, οδηγώντας με 16 πόντους τον Ολυμπιακό στον τίτλο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός κέρδισε πολλές παραπάνω κατοχές, ιδιαίτερα από τα λάθη του Παναθηναϊκού (12-21) και τις αξιοποίησε με την καλύτερη επίδοση στα τρίποντά του (6/20 με 4/25), με τους αριθμούς αυτούς να εξηγούν σε σημαντικό βαθμό το πώς πανηγύρισε τόσο εύκολα τον τίτλο στον τελευταίο τελικό.