22.4 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Περιστέρι-Καρσίγιακα 76-73: Με περιστεριώτικη ψυχή συνεχίζει να ονειρεύεται (Vids+Pics)

Για την 4η αγωνιστική της φάσης των ''16'' του BCL, το Περιστέρι υποδέχθηκε την Καρσίγιακα στο κλειστό ''Ανδρέας Παπανδρέου'' της οποίας επιβλήθηκε με σκορ 76-73 και παραμένει έτσι ζωντανό στο «κυνήγι» της πρόκρισης στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Στο 1-3 το ρεκόρ της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη που πλέον ισοβαθμεί με τον τουρκικό σύλλογο.

Το Περιστέρι κλήθηκε να ανταπεξέλθει στην πίεση ενός παιχνιδιού ζωής ή θανάτου και αυτό το προσπάθησε μπροστά σε περίπου χίλιους φίλους του που έδωσαν δυναμικά το παρόν σε αυτό τον «πρόωρο» τελικό. Παράλληλα, περίπου 150 φίλοι της Καρσίγιακα βρέθηκαν στις κερκίδες του ''Ανδρέας Παπανδρέου'' με την ατμόσφαιρα να «θερμαίνεται» από νωρίς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν «ζεστοί» έξω από την γραμμή του τριπόντου, έχοντας ευστοχία 70% (7/10) στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως η Καρσίγιακα μπόρεσε να ακολουθήσει στο σκορ χτυπώντας στο ανοιχτό γήπεδο επικρατώντας παράλληλα στις μάχες σώμα με σώμα. Χωρίς να καταφέρνει κάποια από τις δύο ομάδες να αποσπαστεί αισθητά της άλλης, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 39-33 υπέρ των φιλοξενούμενων, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για το δεύτερο μισό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο μονομάχοι επέστρεψαν στο παρκέ με έντονη νευρικότητα και τη σκοπιμότητα του αγώνα να παίζει τον ρόλο της. Με τους φίλους των γηπεδούχων να υποστηρίζουν την ομάδα τους σε κάθε φάση, το Περιστέρι έκανε την αντεπίθεση του. Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου ο σύλλογος της Δυτικής Αττικής μετέτρεψε το 39-33 του ημιχρόνου σε 43-41 υπέρ του, με πρωτεργάτη τον Τζο Ράγκλαντ που για ακόμα ένα παιχνίδι τα έκανε όλα.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο μεγάλα σουτ μακρινής απόστασης και οδηγήθηκαν στη τελική ευθεία του αγώνα με προβάδισμα μόλις ενός πόντου(50-49), καθώς ο Κένι Ουίλιαμς επανέφερε το μομέντουμ για την ομάδα του Περιστερίου με τρίποντο υπό πίεση στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με εύστοχα τρίποντα εκατέρωθεν και τον Κένι Ουίλιαμς να συνεχίζει την ευστοχία του από μακριά φτάνοντας στα 6/9 τρίποντα, 8 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, οι μάχες στο παρκέ απέκτησαν «ομηρικό» χαρακτήρα. Όσο πλησίαζε το σφύριγμα της λήξης οι γηπεδούχοι απέκτησαν πολυφωνία στην επίθεση πετυχαίνοντας τεράστια καλάθια, με τον αρχηγό τους Λεωνίδα Κασελάκη να δηλώνει και αυτός με τη σειρά του «παρών» τη στιγμή που η μπάλα «ζύγιζε τόνους».

Οι Περιστεριώτες στις τελευταίες κρίσιμες κατοχές έβγαλαν ψυχή, κέρδισαν πολύτιμα ριμπάουντ, έβγαλαν «παλικαρίσιες»  άμυνες και κατάφεραν τελικά να πάρουν τη πολυπόθητη νίκη με σκορ 76-73 , η οποία τους επιτρέπει να συνεχίζουν να ονειρεύονται μία θέση στις 8 κορυφαίες ομάδες του Basketball Champions League.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την ομάδα του Περιστερίου ήταν, ποιος άλλος, ο Τζο Ράγκλαντ,  που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και σε κρίσιμα σημεία του αγώνα δήλωσε «παρών».

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Έντονα καιρικά φαινόμενα παρατηρήθηκαν στο κλειστό του Περιστερίου καθώς έβρεχε τρίποντα. Το Περιστέρι εκτέλεσε με 44,8% (13/29), ενώ η Καρσίγιακα είχε το εξίσου εντυπωσιακό 50%(10/20).

Με 6/11 τρίποντα ολοκλήρωσε την αναμέτρηση ο Κένι Ουίλιαμς.

Το Περιστέρι υπέταξε τη Καρσίγιακα και στη «μάχη των αιθέρων», καθώς οι γηπεδούχοι μάζεψαν 47 ριμπάουντ(εκ των οποίων 15 επιθετικά), έναντι μόλις 31 των φιλοξενούμενων.

Την επόμενη αγωνιστική (13/3-21:00) το Περιστέρι φιλοξενείται από την Χάποελ Ιερουσαλήμ του Ηλία Καντζούρη

Τα δεκάλεπτα: 20-19/33-39/49-50/76-73