19.9 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Παπαθεοδώρου: «Αντιδράσαμε στην 4η περίοδο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό»

Ο Προμηθέας πάλεψε μέχρι τέλους, ακόμη κι αν το ματς έδειχνε ως... τελειωμένο 2:30' πριν το φινάλε, ωστόσο δεν κατάφερε την επική ανατροπή και γνώρισε την εκτός έδρας ήττα απ' τη Μούρθια με 81-90.

Παρά την ήττα απ' την ισπανική ομάδα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, έμεινε ικανοποιημένος απ' την εμφάνιση της ομάδας του, όμως στάθηκε περισσότερο στα λάθη που έκαναν οι παίκτες του, τα οποία ήταν ένας καθοριστικός παράγοντας για να έρθει το αρνητικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Έλληνα τεχνικού:

«Πρώτα απ' όλα, θέλω να πω συγχαρητήρια στη Μούρθια για τη νίκη, την άξιζε. Ξεκίνησαν το παιχνίδι πολύ καλά, σκόραραν εύκολα καλάθια, εύκολα τρίποντα. Ήταν δύσκολο για 'μας να επιστρέψουμε, γιατί κάναμε πολλά λάθη και επίσης δε χρησιμοποιήσαμε με τον σωστό τρόπο τα φάουλ μας, κυρίως στο 1ο ημίχρονο. Στο 2ο ημίχρονο προσπαθήσαμε ν' αλλάξουμε λίγο τη φιλοσοφία μας, επιθετικά και αμυντικά. Δεν ήταν εύκολο, η Μούρθια έπαιξε σε ένα πολύ καλό επίπεδο καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα. Αντιδράσαμε στην 4η περίοδο, σκοράραμε μεγάλα σουτ, παίξαμε καλύτερα στην άμυνα και γι' αυτό μειώσαμε τη διαφορά. Είναι ένας δύσκολος όμιλος και σίγουρα η Μούρθια είναι η καλύτερη ομάδα αυτού. Πρέπει να παλέψουμε στο επόμενο παιχνίδι απέναντι στη Χάποελ Χολόν»