23.7 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Μούρθια – Προμηθέας 90-81: Όταν «ξύπνησε» ήταν αργά… (pics, vids)

Ο Προμηθέας παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός για σχεδόν ένα ημίχρονο στην Ισπανία, αλλά στο 2ο μισό του αγώνα η Μούρθια έβγαλε όλη της την ποιότητα στο παρκέ και έφτασε στη νίκη με 90-81. Μόνη πρώτη στο γκρουπ η ισπανική ομάδα, με ρεκόρ 2-0, τη στιγμή που ο Προμηθέας υποχώρησε σε 1-1 και ισοβαθμεί στη 2η θέση με την επόμενη αντίπαλό του, Χάποελ Χολόν.

Η ανωτερότητα της Μούρθια άρχισε να φαίνεται από πολύ νωρίς στο παιχνίδι, αφού η ισπανική ομάδα πήρε διψήφια διαφορά πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τρίλεπτο του αγώνα (15-4). Αξίζει να σημειωθεί πως μέχρι εκείνο το σημείο η Μούρθια μετρούσε 3/3 τρίποντα, όλα με τον Ένις, που έφτασε πολύ γρήγορα τους 11 πόντους, με τον Προμηθέα να μη μπορεί να βρει αντίδοτο στην ευστοχία των γηπεδούχων. Οι Πατρινοί, παρά ταύτα, δεν πτοήθηκαν απ' τα εύκολα καλάθια που πετύχαιναν οι αντίπαλοί τους, έβγαλαν αντίδραση και με τον Χέιλ ν' αναλαμβάνει δράση (8 πόντοι) «έκλεισαν» το 1ο δεκάλεπτο στο -8 (26-18).

Η 2η περίοδος ήταν αρκετά πιο ισορροπημένη. Με τον Προμηθέα να γυρνάει την άμυνά τους σε man-to-man, οι γηπεδούχοι δυσκολευόντουσαν να σκοράρουν και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η πατρινή ομάδα να μειώσει ακόμη περισσότερο, στους τέσσερις (30-26, 6:21' πριν το ημίχρονο). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε για περίπου 1:30', ώσπου το... duo Μαυροβούνιων, Τοντόροβιτς-Ράντονιτς, άρχισε να βρίσκει ολοένα και περισσότερες λύσεις (κυρίως στο «ζωγραφιστό»), «χτίζοντας» και πάλι διψήφια διαφορά για την ομάδα τους στο πρώτο εικοσάλεπτο (46-34).

Η 3η περίοδος ήταν αυτή στην οποία χάθηκε... το τρένο για τον Προμηθέα. Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα δικά της μέτρα και σταθμά και μέσα απ' την σκληρή της άμυνα δεν άφηνε περιθώρια στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν με ευκολία. Το 54-41 στο 24' έγινε μέσα σε 3 λεπτά 62-41, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να καταφέρνει απλά να ρίξει τη διαφορά στους 19 πόντους στη λήξη του δεκαλέπτου (65-46). Χαρακτηριστικό αυτού το ότι ο Προμηθέας σκόραρε μόλις 2 φορές εντός παιδειάς, με τους 7 απ' τους 12 πόντους τους να έρχονται απ' τη γραμμή των βολών!

Η 4η περίοδος φαινόταν πως είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να έχουν... εγκαταλείψει τις σκληρές τους άμυνες και να ανταλλάζουν καλάθια. Η διαφορά ήταν στους 20 (83-63) στα 2:54' πριν το φινάλε, ωστόσο ένα 12-0 σε κάτι περισσότερο από 1 λεπτό απ' τους πατρινούς (83-75, 1:38' πριν τη λήξη), έδωσε νέο... ενδιαφέρον στους αγώνα. Τελικά, ο Προμηθέας δεν κατάφερε την επική ανατροπή (90-81 τελικό), ωστόσο έφυγε με θετικά στοιχεία απ' το «Palacio de Deportes».

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μούρθια ήταν πιο εύστοχη στο σημερινό ματς και αυτό ήταν ένα στοιχείο που της έδωσε τη νίκη. Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο ήταν αρκετά εύστοχη στα σουτ εντός παιδειάς, μετρώντας συνολικά 34/60 (57%), τη στιγμή που ο Προμηθέας ολοκλήρωσε τον αγώνα με 26/57 (46%). Κυρίαρχος μόνο στις βολές ο Προμηθέας, τελείωσε με 20/26 (14/17 οι Ισπανοί).