23.4 C
Σάββατο, 12 Οκτωβρίου, 2024

Παγκόσμιο: Τα ζευγάρια και το πρόγραμμα των ημιτελικών (pic)

Τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου ολοκληρώθηκαν και έχουν μείνει «ζωντανές» 4 ομάδες που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο.

Στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών η Σερβία ήταν εντυπωσιακή και με πρωταγωνιστή τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς έφτασε άνετα στη νίκη επί της Λιθουανίας με 87-68. Οι ΗΠΑ αγρίεψαν μετά την ήττα στη δεύτερη φάση των ομίλων από την ομάδα του Κάζις Μακσβίτις και διέλυσαν την Ιταλία με 100-63.

Στις σημερινές (6/9) αναμετρήσεις, η Γερμανία «λύγισε» την Λετονία με 81-79 αφού το τρίποντο του Ντέιβις Μπέρτανς ήταν άστοχο στην εκπνοή του αγώνα. Από την άλλη πλευρά, ο Καναδάς ζορίστηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στη Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς, διότι από το τρίτο δεκάλεπτο και έπειτα ανέβασε ρυθμό επικρατώντας εύκολα με 100-89.