19.3 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Ιταλία-ΗΠΑ 63-100: Με… περίπατο στην τετράδα οι Αμερικανοί (pics+vids)

Οι ΗΠΑ έκαναν επίδειξη δύναμης και δίχως να δυσκολευτούν νίκησαν την Ιταλία με 100-63, παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Σε... καλό βγήκε τελικά για τους Αμερικανούς η απρόσμενη ήττα τους από τη Λιθουανία στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης, καθώς απέφυγαν τη Σερβία -που άφησε έξω τη «Λιέτουβα»- κι έπεσαν πάνω στους αδύναμους «ατζούρι» οι οποίοι δεν είχαν ούτε τα κορμιά αλλά ούτε και το ταλέντο για να τους δυσκολέψουν.

Το συγκρότημα του Στιβ Κερ λοιπόν δίχως να... ιδρώσει έφτασε σε μία πολύ εύκολη επικράτηση και τσέκαρε το εισιτήριό του για τα ημιτελικά, εκεί όπου θα συναντήσει τη νικήτρια του αυριανού (6/9) προημιτελικού μεταξύ της Γερμανίας και της -ευχάριστης έκπληξης του τουρνουά- Λετονίας.

Ο αγώνας δεν αντέχει την παραμικρή κριτική, καθώς το σύνολο του Τζιανμάρκο Ποτζέκο δεν άντεξε ούτε για ένα δεκάλεπτο κι έμεινε να κυνηγάει από νωρίς. Στο 10' το σκορ ήταν 24-14 υπέρ των Αμερικανών και στο φινάλε του ημιχρόνου τα πάντα είχαν κριθεί, με τις ΗΠΑ να έχουν ξεφύγει με 22 πόντους διαφορά (46-24).

Οι Ιταλοί είχαν αποδεχθεί τη μοίρα τους και δεν μπορούσαν να περιορίσουν τη... ζημιά με το σκορ στο 30' να είναι 83-44 και πλέον οι μεν Ευρωπαίοι περίμεναν απλά να τελειώσει το μαρτύριο και οι Αμερικανοί το... διασκέδαζαν όσο περισσότερο γινόταν. Η κόρνα της λήξης βρήκε τις ΗΠΑ νικήτριες με 100-63 και πλέον περιμένουν την επόμενη αντίπαλό τους στην τετράδα, με την ομάδα του Ποτζέκο να συνεχίζει στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8.