17.5 C

Καναδάς-Σλοβενία 100-89: Ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ «λύγισε» τον Ντόντσιτς και την παρέα του (vids)

Με πρωταγωνιστή για ακόμα μία φορά τον Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ ο Καναδάς επικράτησε της Σλοβενίας με 100-89 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου και θα αντιμετωπίσει τη Σερβία.

Ο Καναδάς ζορίστηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στη Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς, αφού από το τρίτο δεκάλεπτο και έπειτα ανέβασε ρυθμό φτάνοντας άνετα στη νίκη και παίρνοντας το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 31 πόντους και 10 ριμπάουντ, φτάνοντας στο νταμπλ νταμπλ, ενώ 24 πρόσθεσε ο Αρ Τζέι Μπάρετ.

Ο Λούκα Ντόντσιτς αποβλήθηκε στο 33' με δεύτερη τεχνική ποινή, ένα λεπτό μετά από εκείνη του Ντίλον Μπρουκς. Ο σταρ των Ντάλας Μάβερικς μέτρησε 26 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 30 λεπτά συμμετοχής.