21 C

Γερμανία – Λετονία 81-79 : Έτοιμα για μετάλλιο τα “Πάντσερ”

Στην τετράδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου προκρίθηκαν οι Γερμανοί, που χρειάστηκαν ένα άστοχο τρίποντο του Νταβίς Μπέρτανς στο φινάλε για να επικρατήσουν της Λετονίας με 81-79 και να πάρουν το τρίτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου θα συναντήσει τις ΗΠΑ με φόντο τον μεγάλο τελικό.

Τα αδέλφια Βάγκνερ (Μόρτις και Φράνζ) με 16 και 12 πόντους έδωσαν μεγάλες βοήθειες, ενώ και οι Ομπστ με 13 και Τίμαν με 10 πόντους ήταν οι διψήφιοι για την ομάδα του Χέμπερτ. Από τους Λετονούς οι Μπέρτανς με 19π. ο οποίος ήταν και ο μοιραίος παίκτης της ομάδας τπυ, Ζάγκαρς με 18π. και Σμιτς με 14π ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Λετονία είχε τον έλεγχο της κατάστασης, μιας με τρίποντο του Μπέρτανς έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 10 (3-13) στο 5’, αλλά οι Γερμανοί επέστρεψαν και με ένα επιμέρους 10-6 έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ στο 13-16.

Η αντεπίθεση των «Πάντσερ» συνεχίστηκε και άμεσα πήραν την πρωτοκαθεδρία με 17-16 με τον Βάγνκερ και κατάφεραν μέσα από την άμυνα τους το διατηρήσουν, παρά την πίεσης Λετονίας (25-24) στο 16’, αλλά οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι και κατάφεραν να πάρουν ξανά τα ηνία με 31-34 με τον Μπέτρανς, αλλά οι 5 αναπάντητοι πόντοι του Λο έγραψαν το 36-34 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τη Γερμανία να κρατά το ελαφρύ προβάδισμα (48-45) στο 24’, αλλά η Λετονία δεν όχι μόνο δεν το παράτησε, αλλά ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και έτσι έκλεισε την περίοδο με 62-59.

Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στην τελευταία περίοδο, όπου η "Μάσαφτ" έτρεξε ένα 10-1 και πήρε προβάδισμα 14 πόντων (74-60) στο 33' και ήταν αυτή που είχε τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στα ημιτελικά. Αλλά οι Λετονοί όχι μόνο δεν το παράτησαν, αλλά λίγο έλειψαν να το πάρουν τη νίκη μιας και το σκορ στο 81-79 ο Μπέρτανς βρήκε σίδερο στο τέλος και δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 36-34, 62-59, 81-79