24.7 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

EuroLeague: Η εκδίκηση των γηπεδούχων και η «αρκούδα» (vids)

Η αυλαία της Ευρωλίγκας για το 2020 έπεσε με τέσσερις αναμετρήσεις κι αυτήν την φορά ήταν οι ομάδες που έπαιξαν εντός έδρας εκείνες που κυριάρχησαν, μετά τα μεγάλα «διπλά» που είχαν προηγηθεί την Τρίτη (29/12). Μοναδική εξαίρεση η ΤΣΣΚΑ Μόσχας που «άλωσε» το «Μεντιολάνουμ Φόρουμ».

Στο Βελιγράδι, ο Παναθηναϊκός εμφάνισε για ακόμα μία φορά τις «παιδικές ασθένειες» που τον ακολουθούν από το ξεκίνημα της σεζόν. Έπαιξε κάκιστο μπάσκετ για τριάντα λεπτά κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα κι αντέδρασε στην τελευταία περίοδο, όταν με ηγέτη τον Ιωάννη Παπαπέτρου ισοφάρισε σε 68-68. Στο φινάλε όμως οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 74-71, στην πρεμιέρα του Ντέγιαν Ράντονιτς στον πάγκο τους σε αγώνα της EuroLeague, μετά την επιστροφή του στην ομάδα. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ρεκόρ 6-11, ενώ οι πρωταθλητές Ελλάδας «έπεσαν» στο 5-11 και είναι προτελευταίοι. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Το χρονικά πρώτο παιχνίδι της ημέρας διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη, με την Φενέρμπαχτσε να αποδεικνύει ότι βρίσκει σιγά-σιγά τον καλό της εαυτό. Δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στη Βιλερμπάν και τη νίκησε «σβηστά» με 81-59. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν για μία περίοδο μόνο και στη συνέχεια υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους οι οποίοι έφτασαν σε δεύτερη σερί επικράτηση. Έτσι λοιπόν έκλεισαν τον πρώτο γύρο με ρεκόρ 7-10, απέχοντας δύο νίκες από την οκτάδα, ενώ οι πρωταθλητές Γαλλίας με 5-11 είναι προτελευταίοι παρέα με τον Παναθηναϊκό. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Στη Βαυαρία, η Μπάγερν εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Νίκολα Μίροτιτς για προσωπικούς λόγους και κατάφερε να θριαμβεύσει κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 90-77, αποδεικνύοντας ότι η πορεία της μέχρι τώρα δεν αποτελεί «πυροτέχνημα». Το συγκρότημα του Αντρέα Τρινκιέρι έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση και «καθάρισε» στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους σκορ 27-10 ξέφυγε και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Οι Γερμανοί έχουν ρεκόρ 11-6 και συγκατοικούν με τους «μπλαουγκράνα» στην τρίτη θέση. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Τέλος στη Λομβαρδία, η Αρμάνι Μιλάνο προσπάθησε πολύ κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας για να κάνουν «καρέ» των νικών οι γηπεδούχοι, όμως η «ομάδα του Στρατού» μπόρεσε στην παράταση να «δραπετεύσει» από το «Μεντιολάνουμ Φόρουμ» με 91-87. Μορφή για τους πρωταθλητές Ευρώπης του Δημήτρη Ιτούδη, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ο οποίος έκανε «πάρτι» και στις δύο ρακέτες, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους και 19 ριμπάουντ, ενώ συνολικά οι Ρώσοι πήραν 57 έναντι 32 των γηπεδούχων. Η ΤΣΣΚΑ ξεφεύγει στην κορυφή με ρεκόρ 14-3, ενώ η Αρμάνι είναι όγδοη με 9-7. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Δείτε το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής, πρώτης του δευτέρου γύρου και του 2021, ΕΔΩ.

Δείτε την αναλυτική βαθμολογία στο φινάλε του πρώτου γύρου ΕΔΩ.

Διαβάστε τις δηλώσεις του Γιώργου Βόβορα ΕΔΩ.