17.7 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Πατάει γκάζι η Φενέρ, «έπνιξε» τη Βιλερμπάν (vids)

Η Φενερμπαχτσέ δείχνει μετά από καιρό σημάδια... και το σημερινό εντός έδρας 81-59 επί της Βιλερμπάν ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, μετά από εκείνη επί του Ολυμπιακού και 7η συνολικά σε 17 αγώνες. Οι Γάλλοι πήγαν στο 5-11 αφού ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο και παραδόθηκαν άνευ όρων στο δεύτερο.

Με καταιγισμό από τρίποντα άρχισε το παιχνίδι, αφού το 9-6 στο 2'20'' προερχόταν μόνο από τέτοια καλάθια, αλλά στη συνέχεια μόνο η Βιλερμπάν αποδείχθηκε συνεπής σε αυτό το παιχνίδι και στο 8'30'' το σκορ ήταν 11-19 με 5/7 τρίποντα των Γάλλων. Το δεκάλεπτο έληξε με 15-19, η Βιλερμπάν έχοντας εγκλωβίσει επιθετικά τη Φενέρ πήγε στο 16-23 και κάπου εκεί, ο Μπράουν προερχόμενος από τον πάγκο άλλαξε το ρυθμό της Φενέρ, ο Βέσελι βρήκε πεδίο δράσης και με σερί 14-3 οι Τούρκοι προσπέρασαν με 30-26. Το ημίχρονο τους βρήκε στο 38-32 και έχοντας αποκτήσει πλέον τον έλεγχο του αγώνα μπλοκάροντας το επιθετικό παιχνίδι της Βιλερμπάν.

Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε σε μονόλογο της Φενέρ που στηρίχτηκε στην άμυνάτης. Οι Γάλλοι κυριολεκτικά έχασαν τη μπάλα, κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλοι, οι παίτες του Κοκόσκοφ βρήκε πολλές ευκαιρίες για εύκολες επιθέσεις και σταδιακά άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά. Στο 26' την έκαναν διψήφια, 48-38 και στη λήξη της περιόδου την είχαν φτάσει στο +17, 59-42, σκορ που τους έφερνε σε θέση απόλυτης ισχύος

Η Φενέρ είχε βρει ρυθμό που δεν γινόταν να ανακοπεί, στο 34' πήγε τη διαφορά στους 20, 67-47 και το μυαλό τους πρέπει ήδη να ήταν στο Βελιγράδι όπου τους περιμένει η πρώτη δοκιμασία του 2021.

ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ: Η προσθήκη του Μάρκο Γκούντουριτς στη Φενέρ προκάλεσε αίσθηση και όπως φαίνετα όχι άδικα. Ο Σέρβος είχε σήμερα μια πληθωρική παρουσία με 16 πόντους και 4 ασίστ και ένα καλό χαρτί έχει προστεθεί στο ρόστερ των Τούρκων.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με 11/33 δίποντα και 21 λάθη, η Βιλερμπάν εκτός έδρας δε θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο από παραγωγικότητα 59 πόντων και ήττα με 22.