18.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Παγκόσμιο Κύπελλο: Προελαύνουν Αυστραλία και ΗΠΑ, δεν τα κατάφερε η Ελλάδα (vids)

Η φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα (9/9) με τους Αυστραλούς και τους Αμερικανούς να δείχνουν ξανά τα... δόντια τους. Η Ελλάδα έχοντας φρικτά παράπονα από τη διαιτησία δεν κατόρθωσε να προκριθεί, καθώς έκαμψε την αντίσταση της Τσεχίας, αλλά όχι με διαφορά δώδεκα πόντων. Παράλληλα ολοκληρώθηκαν οι αγώνες για τις θέσεις κατάταξης 17-32 με την Ιορδανία και το Μαυροβούνιο να πανηγυρίζουν την πρώτη νίκη στην ιστορία τους σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Ελλάδα εμφανίστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο απέναντι στην Τσεχία και τη νίκησε 84-77, όμως αυτή η νίκη της άφησε πικρή γεύση καθώς δεν κάλυψε τη διαφορά των δώδεκα πόντων κι αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης, παίρνοντας πλέον την Τρίτη (10/9) το αεροπλάνο της επιστροφής για την πατρίδα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχει δικαιολογημένα έντονα παράπονα από τις διαιτητικές αποφάσεις που ευνόησαν τους Τσέχους σε κρίσιμα σημεία, με αποκορύφωμα την αποβολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο  με πέντε φάουλ στο 35'. Μάλιστα η ΕΟΚ έστειλε επιστολή στη FIBA όπου ζητάει τη διαγραφή των διαιτητώνΔιαβάστε λεπτομέρειες για το παιχνίδι ΕΔΩ.

Λίγο αργότερα, οι ΗΠΑ έκαναν το καθήκον τους απέναντι στη Βραζιλία την οποία και νίκησαν με 89-73. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Βραζιλιάνοι που είχαν εντυπωσιάσει στην πρώτη φάση της διοργάνωσης έμειναν εκτός συνέχειας, καθώς έχασαν και τα δύο παιχνίδια τους για το δεύτερο γύρο. Οι Νοτιοαμερικάνοι πάντως είχαν επίσης έντονα παράπονα από τη διαιτησία, ενώ ο Άτσο Πέτροβιτς αποβλήθηκε με δύο τεχνικές στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, καθώς ήταν έξαλλος με τους ρέφερι. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Στον 12ο όμιλο στη Ναντζίνγκ, η Αυστραλία και η Γαλλία πρωταγωνίστησαν στο πιο θεαματικό παιχνίδι του Παγκοσμίου Κυπέλλου έως τώρα. Οι «Μπούμερς» και οι «μπλε» έδωσαν μία «μάχη» που καθήλωσε όσους παρακολούθησαν τον αγώνα και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η κόρνα της λήξης βρήκε τους παίκτες του Αντρέι Λεμάνις να πανηγυρίζουν τη νίκη με 100-98 που τους διατήρησε αήττητους μετά από πέντε αναμετρήσεις, ενώ οι Γάλλοι με αυτήν την ήττα θα τεθούν αντιμέτωποι με τους Αμερικανούς στα προημιτελικά κι αυτό ήταν κάτι που αναμφίβολα ήθελαν να αποφύγουν. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Το καθήκον της είχε κάνει νωρίτερα η Λιθουανία η οποία σ' έναν αγώνα δίχως το παραμικρό βαθμολογικό ενδιαφέρον -υπήρξαν αρκετοί τέτοιοι στη δεύτερη φάση- κατόρθωσε να κάμψει εύκολα την αντίσταση της Δομινικανής Δημοκρατίας με 74-55. Ο Νταΐνιους Αντομάιτις κάθισε για τελευταία φορά στην άκρη του πάγκου του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της πατρίδας του και την οδήγησε στη νίκη, κλείνοντας θετικά την παρουσίαση της στη διοργάνωση. Η «λιέτουβα» είχε επίσης τρομακτικά παράπονα από τη διαιτησία για τον αγώνα της με τη Γαλλία. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Για τις θέσεις 17-32, το Μαυροβούνιο κατόρθωσε να πετύχει έστω και την τελευταία ημέρα την πρώτη του νίκη σε Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς «λύγισε» την Ιαπωνία με 80-65. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Το ίδιο επίτευγμα και για την Ιορδανία που μετά από ντέρμπι με τη Σενεγάλη πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 79-77 διασκεδάζοντας τις εντυπώσεις. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Όμορφο παιχνίδι διεξήχθη μεταξύ της Τουρκίας και της Νέας Ζηλανδίας, με τους «Tall Blacks» να επικρατούν με 102-101, σ' έναν αγώνα που απουσίασαν οι... άμυνες. Με ψηλά το κεφάλι έφυγε και η Γερμανία η οποία έχοντας ηγέτη τον Ντένις Σρέντερ πήρε τη νίκη κόντρα στον Καναδά με 82-76. Διαβάστε λεπτομέρειες και για τους δύο αγώνες ΕΔΩ.

Δείτε τα ζευγάρια των προημιτελικών ΕΔΩ.

Δείτε την τελική βαθμολογία των ομίλων της φάσης των «16» ΕΔΩ.

Δείτε την τελική βαθμολογία των ομίλων των θέσεων κατάταξης 17-32 ΕΔΩ.

Δείτε το bracket της διοργάνωσης ΕΔΩ.

Δείτε την τελική κατάταξη των ομάδων του Παγκοσμίου Κυπέλλου μέχρι την 9η θέση ΕΔΩ.

Διαβάστε για τις ομάδες που έχουν εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ΕΔΩ.

Διαβάστε τις δηλώσεις του Θανάση Σκουρτόπουλου ΕΔΩ.