16.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Για το σερί και την… παράδοση o Ολυμπιακός (vids)

Την ανοδική πορεία του στην Ευρωλίγκα θέλει να επιβεβαιώσει ο Ολυμπιακός στον εντός έδρας αγώνα του με τη Βιλερμπάν, για την 20ή αγωνιστική.

Οι «ερυθρόλευκοι» προέρχονται από τρεις διαδοχικές νίκες στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της γηραιάς ηπείρου και κόντρα στο γαλλικό συγκρότημα, που είναι προτελευταίο στην κατάταξη με μόλις πέντε νίκες φέτος, θα επιχειρήσουν να φθάσει το σερί του στο 4-0 και να πετύχουν την ενδέκατη φετινή νίκη τους.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μπορεί να υπολογίζει ξανά στον Άαρον Χάρισον, ενώ ο Χασάν Μάρτιν αναμένεται να συμπεριληφθεί στην αποστολή, παρά τις ενοχλήσεις που τον ταλαιπωρούν στον αστράγαλο. Αντίθετα, εκτός παραμένει ο Κώστας Παπανικολάου. Από τους Γάλλους, που προέρχονται από ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό, θα απουσιάσουν οι Αμινέ Νουά, Πολ Λακόμπ και Ουίλιαμ Χάουαρντ. Διαιτητές της αναμέτρησης θα είναι οι Χουάν Κάρλος Γκαρσία (Ισπανία), Πιότρ Παστούσιακ (Πολωνία) και Σεμπαστιέν Κλιβάζ (Ελβετία).

Οι Πειραιώτες έχουν αναμετρηθεί μόλις οκτώ φορές στο παρελθόν με τη Βιλερμπάν, για την Ευρωλίγκα, και μετρούν πέντε νίκες ανεξαρτήτου έδρας και φάσης. Στο φαληρικό στάδιο μετρούν μόνο επιτυχίες, έχοντας κάνει το «τέσσερα στα τέσσερα» για την κανονική περίοδο και το Top 16. Η τελευταία ήταν πέρυσι, με 77-68.

Στην πρώτη αναμέτρηση των δύο αντιπάλων επί ελληνικού εδάφους για την Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 83-77 της Βιλερμπάν για την κανονική περίοδο της σεζόν 2001-2002. Ακολούθησε η νίκη του με 69-59 το 2003, για το Top 16, και ακόμα μία άνετη επικράτηση με 82-61 για την κανονική περίοδο του 2003-2004.