23.1 C

Η Εφές «εξαφάνισε» τη Χίμκι (vids)

Η θεωρία έλεγε ότι η Εφές είχε εύκολο έργο στην έδρα της με τη Χίμκι, η πράξη έδειξε ότι τα πράγματα ήταν ακόμα πιο απλά. Οι φορμαρισμένοι Τούρκοι με το εκκωφαντικό 99-60 πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια και την 11η συνολικά παραμένοντας στα όρια της οκτάδας, απέναντι στην μακράν της δεύτερη χειρότερη ομάδα της φετινής διοργάνωσης που έχει ρεκόρ 2-18 και... δε βλέπεται.

Μονόλογος της Εφές με εξαίρεση ένα διάστημα μικρότερο των πέντε λεπτών ήταν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Οι Τούρκοι έδειξαν άμεσα τις διαθέσεις τους με το 7-0 στο 2', ο Λάρκιν πήρε μπρος μέχρι το 19-10 στο 6' και το δεκάλεπτο έληξε με 26-19 και μόνο τον Σβεντ δραστήριο από τη Χίμκι.

Οταν βρήκε συμπαράσταση από τον Μίκι, η Χίμκι πλησίασε στο 28-26 στο 12', αλλά η Εφές έπαιρνε λύσεις και από τον πάγκο, ανέβηκε ο Μοερμάν και με ένα επιθετικό ξέσπασμα του Ντάνστον στο τέλος του ημιχρόνου έφτασε στο 52-36

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, μόλις στο 22', η διαφορά έφτασε στο +20 για την Εφές, 59-39, έφτασε στους 27 στο 26', 66-39 αφού η Χίμκι... πέταγε τη μπάλα χωρίς πλάνο, με την περίοδο να λήγει... αγγίζοντας τους 30, στο 75-46.

H τελική διαφορά ήταν το μόνο ζητούμενο και ο πάγκος της Εφές δε... χαρίστηκε αφού βρήκε ευκαιρία να παίξει πολύ και του έδωσε και κατάλαβε απέναντι σε μια ομάδα... φάντασμα. Για την ιστορία, στο 36'23'' με δυο βολές του Μπομπουά έγινε το +41, 97-56.

ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ: Είναι απορίας άξιο πώς ανέχονται όλοι οι εμπλεκόμενοι στη Χίμκι αυτή τη σε διάρκεια ντροπιαστική εικόνα. Μια πανάκριβη και με πολύ ταλέντο ομάδα γίνεται έρμαιο όλων στη διοργάνωση, ένα παρατημένο περιφερόμενο σύνολο που προκαλεί οίκτο και μόνο απορίες.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 35-21 ριμπάουντ, υπέρ της Εφές, οι 23-11 ασίστ, υπέρ της Εφές, τα 6-15 λάθη, εδώ.. νίκησε η Χίμκι, ήταν μερικοί ενδεικτικοί δείκτες από την καθολική κυριαρχία των Τούρκων, αν και το σκορ αρκεί από μόνο του.