21.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ζενίτ-Βιλερμπάν 87-53: «Καθάρισε» και… ευχαρίστησε για τα δώρα (vids)

Η ήττα της Βαλένθια από τον Ολυμπιακό και εκείνη της Μπασκόνια από την Εφές ευνόησαν τη Ζενίτ στη «μάχη» της πρόκρισης, με τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να αντιδρούν στην απώλεια με την ΤΣΣΚΑ και να «διαλύουν» με 87-53 τη Βιλερμπάν, έχοντας τον πρώτο λόγο για την πρόκριση με δύο εντός έδρας ματς να έχουν απομείνει με τη Μακάμπι και τον Παναθηναϊκό στο εξ' αναβολής να έρχεται αδιάφορος βαθμολογικά.

Με την άμυνά της να μη δίνει πολλά περιθώρια και ακουμπώντας χαμηλά την μπάλα, η Ζενίτ πήρε έναν αέρα επτά πόντων μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου (11-4), με τη γαλλική ομάδα να επιχειρεί με τον ίδιο τρόπο παιχνιδιού να μην χάσει επαφή με την αντίπαλό της (20-15). Η Βιλερμπάν βρήκε ρυθμό και νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο ισοφάρισε (25-25), με το σκορ να εναλλάσσεται στις δύο πλευρές και τους γηπεδούχους να αξιοποιούν το ταλέντο του Μπάρον, ώστε να πάνε με ένα ελαφρύ προβάδισμα στα αποδυτήρια (41-37).

Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε σε πάρτι για τους παίκτες του Πασκουάλ, που μόλις σε τρία λεπτά μετά την ανάπαυλα ξεκίνησαν με ένα επιμέρους 15-2, το οποίο τους απομάκρυνε, με το +23 στο τέλος του δεκαλέπτου να δείχνει παράσταση νίκης (66-43). Το υπόλοιπο της αναμέτρησης ήταν, έτσι, διαδικαστικού χαρακτήρα και η Ζενίτ πήρε τον πρώτο λόγο για την οκτάδα (87-53).

Δεκάλεπτα: 20-15, 41-37, 66-43, 87-53

ΠΑΤΗΣΕ ΤΟ ΓΚΑΖΙ: Ο Μπίλι Μπάρον κράτησε όρθια τη Ζενίτ στο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, όπου δεν ήταν καλή στην απόδοσή της, πατώντας το «γκάζι» εν όψει της συνέχειας με 15 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τρεις ασίστ. Η δουλειά των υπολοίπων, στη συνέχεια, έγινε πολύ εύκολη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το αποκαρδιωτικό 2/12 της Βιλερμπάν έναντι του 10/23 της Ζενίτ στα τρίποντα και το εξαιρετικό 20/29 των γηπεδούχων έναντι του 18/39 των αντιπάλων τους, λέει πολλά από μόνο του.