19.3 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Βαλένθια-Ολυμπιακός 79-88: Άντεξε και νίκησε (vids, pics)

Ο Ολυμπιακός ήταν ομάδα play off απόψε στην Ισπανία για τρία δεκάλεπτα. Έφτασε στο +33, είδε τη διαφορά να συρρικώνεται στους οχτώ, αλλά τελικά επικράτησε της Βαλένθια με 88-79 για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Έδειχνε να παίζει σαν στο... σπίτι του, αφού παραμένει αήττητος στην ιστορία του στη "Λα Φοντέτα"! Οι "ερυθρόλευκοι" βρίσκονται πλέον στο 15-17 και οι Ισπανοί στο 17-15.

Χρειάστηκαν λίγα λεπτά για να τα βρει με τον καλό της εαυτό η ελληνική ομάδα. Το 12-9 (5’10’’), παρά τα γρήγορα δύο φάουλ του Οκτάβιους Έλις, έγινε 12-19 (7’50’’) με τους Πρίντεζη – Κουφό. Ο Ολυμπιακός με τον Βασίλη Σπανούλη πλέον στο τιμόνι αντί του Κώστα Σλούκα συνέχισε να βρίσκει λύσεις. Όταν η Βαλένθια πλησίασε (19-21, 9’40’’), αυτός αντέδρασε άμεσα, με έξυπνο τρόπο για να φτάσει σε διψήφια διαφορά (23-33, 14’10’’). Και δεν σταμάτησε εκεί. Η απόσταση ανάμεσα στους δύο αντιπάλους μεγάλωσε και έφτασε στο +16 (28-44, 18’33’’) με τους Ζαν Σαρλ και Βεζένκοφ να έχουν μπει δυναμικά στην εξίσωση.

O Σλούκας μοίρασε τέσσερις ασίστ στα τρία πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (φτάνοντας τις εννέα συνολικά), ο Πρίντεζης σημείωσε επτά συνεχόμενους πόντους και το σκορ έγινε 36-56 (23’).

Ο Ολυμπιακός σε τρία λεπτά σημείωσε 12 πόντους. Και συνέχισε... Ο Πρίντεζης έστειλε τη διαφορά στο +28 (36-64, 25’30’’) και ο Έλις στο +30 (36-66, 26’20’’). Ο Λαρεντζάκη συνέχισε για το +33 (40-73, 28’40’’). Ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να επιβάλλει το ρυθμό του με τους γηπεδούχους να μετρούν στο τέλος της τρίτης περιόδου μόλις δύο αιφνιδιασμούς!

Η Βαλένθια έκανε τη δική της αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο. Μπήκε με ένα 13-0 (54-74, 33'15'') και έφτασε στο 30-5 (71-79, 38') με τον Ολυμπιακό να έχει ευστοχήσει σε μόλις ένα σουτ εντός πεδιάς στο διάστημα αυτό. Το δεύτερο ήρθε με 1'33'' από τον Βεζένκοφ για το 71-82, σφραγίζοντας τη νίκη των "ερυθρόλευκων" με το παιχνίδι να λήγει 79-88.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Στα μισά του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε ήδη 14 ασίστ (Σλούκας 5, Σπανούλης 3) και είχε 61% στα σουτ δύο πόντων απέναντι στο 50% της Βαλένθια, η οποία είχε εννέα τελικές πάσε. Τα λάθη ήταν 6-2. Στα συν για τον Ολυμπιακό ότι είχε κρατήσει τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς στον έναν πόντο. Το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 10-30! Το αντίστοιχο στα οχτώ πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου ήταν 30-5!

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Ο Ολυμπιακός παραμένει στην Ισπανία και αντιμετωπίζει για την 33η αγωνιστική τη Ρεάλ Μαδρίτης (2/4, 22.00) και στη συνέχεια θα υποδεχθεί στο ΣΕΦ την Χίμκι (9/4, 21.00) . Η Βαλένθια στις δύο τελευταίες αγωνιστικές θα αναμετρηθεί με την Άλμπα Βερολίνου εκτός (2/4, 20.00) και την Μπασκόνια εντός (8/4, 22.00)

Διαιτητές: Λάτισεβς, Ζαμοϊσκι, Βικλίτσκι

Δεκάλεπτα: 19-23, 31-44, 41-74, 79-88