22.6 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Μπασκόνια – Αναντολού Εφές 101-111 : Εφές εξπρές στο ματς της χρονιάς! (vids)

Δύο ομάδες με κίνητρο και δύο ομάδες σε φανταστική φόρμα διασταύρωσαν τα ξίφη τους στη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα και το αποτέλεσμα μόνο ένα θα μπορούσε να ήταν: Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, η Αναντολού Εφές επικράτησε με 111-101 της Μπασκόνια που εμφανίστηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει, αλλά τελικά δεν άντεξε! Είναι ένα αποτέλεσμα που αφήνει όλα τα ενδεχόμενα ανοικτά στην μάχη για την 8άδα της Ευρωλίγκας.

Από την αρχή του αγώνα, οι δύο ομάδες μας έδειξαν ότι δύσκολα θα αφήσουν το παιχνίδι από τα χέρια τους. Το εξαιρετικό ξεκίνημα για άλλη μία φορά για τον εσχάτως φορμαρισμένο Σερτάκ Σάνλι (8 πόντοι, 2 ριμπάουντ,2 τάπες) έδωσε στην Εφές ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Η Μπασκόνια από την άλλη, φρόντιζε να κάνει καλή δουλειά στα περιφερειακά όπλα των Τούρκων, και με την συνεργασία Χένρι-Ντιόπ ως βασικό της όπλο, να βρίσκει σκορ στο δικό της επιθετικό μισό, κρατώντας στο πρώτο δεκάλεπτο την δαιμονισμένη Εφές από κοντά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Εφές μπήκε με την χαρακτηριστική της δυναμική, και με τον Μίσιτς να πρωταγωνιστεί (5 πόντοι, 1 κλέψιμο, 1 ασίστ σε 3 λεπτά), οι 3 πόντοι διαφοράς γίνανε πολύ γρήγορα 10 (21-31 στο 13'). Στο κοντό σχήμα των Βάσκων η Τούρκικη ομάδα έκανε πάρτι, μέχρι να ξυπνήσει ο πάγκος και με τον Λούκα Βιλντόζα πρωταγωνιστή (7 πόντοι και 2 ασίστ στο 2ο δεκάλεπτο) επέστρεψε στους 4 πόντους (36-40). Ο πάγκος της ομάδας του Ιβάνοβιτς έκανε εξαιρετική δουλειά και κάπως έτσι, ένα ποιοτικό πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι συνέχισε να προσφέρει θέαμα που δυο εξίσου φορμαρισμένες ομάδες, με κίνητρο μπορούν να προσφέρουν. Η Εφές, παρά το γεγονός ότι έχει κλειδώσει την 8άδα κρατούσε με νύχια και δόντια το προβάδισμα, και η Μπασκόνια πάλευε με έναν εξαιρετικό Πολονάρα (7 πόντοι) να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, κάτι που φαινόταν ως σημάδι για ένα συγκλονιστικό φινάλε στον αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο, εμφανίστηκε ο MVP. Παρά την στιγμιαία ισοφάριση της Μπασκόνια, Σέιν Λάρκιν με δύο τρίποντα έφερε τη διαφορά ξανά στους 6 και την Εφές σε ρόλο οδηγού, όμως η Μπασκόνια δεν είχε πεθάνει. Ο εξαιρετικός (21 πόντοι στο παιχνίδι) Ρόκας Γκεντράιτις της έδωσε το πρώτο της προβάδισμα (78-76 με 4.30 πριν το τέλος) και ύστερα από ένα συγκλονιστικό φινάλε με διαδοχικές αλλαγές προβαδίσματος και το ένα τρίποντο να διαδέχεται το άλλο, ήρθε ο Λούκα Βιλντόζα να βάλει το ιδανικό κερασάκι στην τούρτα. Η Μπασκόνια αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο όμως η Εφές δεν είχε αντίπαλο. Ο Σέιν Λάρκιν έβαλε άλλους 8 πόντους, έφτασε την συνολική συγκομιδή του στους 30 πόντους και η Εφές, η οποία σκόραρε 19 πόντους σε 5 λεπτά, κατάφερε να πάρει άλλη μία τεράστια νίκη στην πορεία της προς το πλεονέκτημα έδρας. Από την άλλη, η Μπασκόνια, που είχε σε τεράστια βραδιά τους Ακίλε Πολονάρα (23 πόντοι) και Ρόκας Γκεντράιτς (21 πόντοι) έχασε μια τεράστια ευκαιρία να βρεθεί και με τα δύο πόδια στα πλέιοφς, και η αγωνία της πιο φορμαρισμένης (πλην Εφές) ομάδας στην Ευρωλίγκα αυτή τη στιγμή παρατείνεται για την τελευταία αγωνιστική και το παιχνίδι με τη Βαλένθια που ίσως και να τα κρίνει όλα!

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τι μπορείς να πεις για ένα παιχνίδι που κρίθηκε τόσο οριακά; Αν πρέπει να σταθούμε κάπου για να βρούμε το τι έκανε τη διαφορά στην αναμέτρηση, μάλλον αυτά είναι τα τρίποντα. Η Μπασκόνια έγραψε 0/5 τρίποντα στο έξτρα πεντάλεπτο και 7/31 συνολικά στην αναμέτρηση. Από την άλλη, η Εφές με 2/4 τρίποντα στην παράταση και 16/36 συνολικά στο παιχνίδι για άλλη μια φορά έζησε και πέθανε από την περιφέρειά της, η οποία της χάρισε τελικά τη νίκη.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Και στο τέλος, μίλησε πάλι ο MVP. O Σέιν Λάρκιν ήταν αυτός που έκανε την διαφορά για την Εφές, παρά το γεγονός ότι δεν είχε εμφανιστεί σχεδόν καθόλου στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αμερικανός σκόραρε 30 πόντους, με τους 20 να έρχονται στο δεύτερο ημίχρονο και τους 8 στην παράταση (η Μπασκόνια σκόραρε 9 στο έξτρα πεντάλεπτο) και ο πιο χαρισματικός σκόρερ στην Ευρωλίγκα μας χάρισε ακόμα μία εξαιρετική παράσταση.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 41-46, 63-65, 92-92, 101-111