18.8 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Η Ναντέρ “κόντυνε” τον Αρη

Ο Αρης δεν μπόρεσε στιγμή να κοιτάξει στα μάτια τη Ναντέρ στη Γαλλία, γνώρισε βαριά και δίκαια ήττα με 91-63 και άρχιζε να... ζορίζεται στην διεκδίκηση της πρόκρισης για την επόμενη φάση του Champions League. Οι Γάλλοι κάλυψαν και τη διαφορά των 8 πόντων του πρώτου αγώνα, αν και ενδεχόμενη ισοβαθμία είναι στη σφαίρα της φαντασίας, αφού η Ναντέρ έφτασε τις 7 νίκες και έπιασε κορυφή μετά την ήττα της Μπεσίκτας, ενώ ο Αρης έμεινε στις 4. Τεράστια τα κενά του Αρη μέσα στην ρακέτα, έλειπε και ο τραυματίας Αθηναίου και οι "κιντρόμαυροι" ήταν... γυμνοί για τέτοιο επίπεδο.

Η Ναντέρ κατάφερε από τα πρώτα λεπτά να βάλει τον Αρη στον δικό της ρυθμό, έτρεξε πολύ, πέρασε τη μπάλα μέσα στο καλάθι όπου ο Αμινού ήταν ανίκητος και άρχισε από νωρίς να χτίζει μια σημαντική διαφορά. Στο 5' πήρε διψήφια τιμή, 15-4, με τον Κονατέ να... σιγοντάρει από μακριά, το δεκάλεπτο έληξε με 27-14 και με 4/8 τρίποντα για τους Γάλλους και ο Αρης μάταια αναζητούσε λύσεις.

Μπελ και Προύιτ του έδωσαν κάποιες στην δεύτερη περίοδο, από το 39-20 στο 15' μείωσε στο 42-28 στο 18', όμως, η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τη Ναντέρ να έχει κυριαρχήσει απόλυτα και να προηγείται με 48-30.

Τίποτα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, αφού η ανωτερότητα της Ναντέρ ήταν εμφανής, έναντι του Αρη από τον οποίο έλειπε ο τραυματίας Αθηναίου που προσφέρει πολλά, ενώ είχε χτυπήσει στο φρύδι και έπαιζε μπαταρισμένος από το πρώτο ημίχρονο ο Μποχωρίδης. Οι γηπεδούχοι στο 22' έφτασαν στο +24, 56-32,  ο Αμινού έκανε πάρτι μέσα στις ρακέτες, ο Αρης ανέβασε λίγο την άμυνά του, έριξε τη διαφορά κάτω από τους 20, 62-43 στο 28', το δεκάλεπτο έληξε με 68-46 και μόνο η τελική έκταση της διαφοράς απέμενε να γίνει γνωστή στον αγώνα.

Ο...ΓΙΓΑΝΤΑΣ: Ο,τι ήθελε έκανε ο Αλαντέ Αμινού μέσα στις ρακέτες. Ο σέντερ της Ναντέρ έδειξε την γύμνια του Αρη στους ψηλούς και έβαλε από νωρίς τις βάσεις της άνετης επικράτησης της ομάδας του.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ανενόχλητοι σούταραν κατά κόρον οι Γάλλοι απέναντι στην προβληματική άμυα του Αρη και το πολύ καλό  15/32 τρίποντα συντέλεσε αποφασιστικά και στο άνετο της νίκης τους και στην μεγάλη διαφορά.