24 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Βιλερμπάν-Άλμπα 80-82: Μία τάπα, ένα παιχνίδι (vids)

Ένα εκπληκτικό παιχνίδι που κρίθηκε σε μία τάπα στα τελευταία δευτερόλεπτα έληξε με την Άλμπα Βερολίνου να παίρνει την εκτός έδρας νίκη επί της Βιλερμπάν με 82-80 για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ο ήρως για τους Βερολινέζους ήταν ο Τζαλίν Σμιθ ο οποίος έδωσε το "στοπ" στον Κρις Τζόουνς.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια. Μάτισεκ και Λο βρέθηκαν αρχικά σε πρώτο πλάνο, ο Λακόμπ έδωσε το προβάδισμα στους Γάλλους δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου διαμορφώνοντας το 55-54, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε 55-60. Οι Γερμανοί άντεξαν στη διαρκή αντεπίθεση των γηπεδούχων και έφτασαν στη νίκη και στο 9-16 στην κατάταξη.

ΜVP: Ο Σμιθ δικαιούται τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη για την τάπα, αλλά και γιατί ήταν ο πρώτος σκόρερ της Άλμπα με 16 πόντους, μαζεύοντας ακόμη 5 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Γκαρθία, Πατέρνικο, Ράσις

Δεκάλεπτα: 21-21, 40-43, 55-60, 80-82