16.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ρίτας Βίλνιους-ΠΑΟΚ 85-65: Παράδοση άνευ όρων (pic, vids)

Την αποστολή που ήταν εξ ορισμού δύσκολη, την έκαναν δυσκολότερη οι τρεις απουσίες (Ρένφρο, Σλαφτσάκης, Καμπερίδης) που αποψίλωσαν το ρόστερ του και ειδικά τη γραμμή των ψηλών του. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν μπορεί να επικαλεστεί αυτήν την κατάσταση αφού δεν πίστεψε ποτέ και δεν διεκδίκησε το αποτέλεσμα που χρειαζόταν, ηττήθηκε με 85-62 στη Λιθουανία από τη Ρίτας Βίλνιους και βρέθηκε αυτόματα με την πλάτη στον τοίχο στη σειρά των αγώνων που οδηγούν στους «16» του BCL. Θα πρέπει αρχικά να ισοφαρίσει στη Θεσσαλονίκη (11/1, 19:30) και στη συνέχεια να ψάξει την πρόκριση σε τρίτο ματς (17/1, 19:30).

Ο ΠΑΟΚ ήθελε αλλά ήταν προφανές από την εξέλιξη του αγώνα ότι δεν μπορούσε. Όχι μόνο γιατί είχε κομβικές απουσίες αλλά και γιατί είχε σε κακό βράδυ τους παίκτες που τραβάνε το παιχνίδι του στην επίθεση αφού έμειναν στα ρηχά και ο Χαντς και Φράνκε. Επιπρόσθετα η χαώδης διαφορά στα ριμπάουντ δεν του επέτρεψε να μείνει για πολύ στο παιχνίδι.

Οι απουσίες ανάγκασαν τον Άρη Λυκογιάννη από την αρχή του αγώνα να επιστρατεύσει ένα κοντό σχήμα με τρία γκαρντ και τον Σαλούστρο στο «4». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-4 λίγο πριν το πεντάλεπτο αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (9-9). Δεν έβρισκε όμως εύκολο σκορ από μακριά (0/5 τρίποντα στα πρώτα οχτώ λεπτά) και βρέθηκε πίσω με οχτώ (17-9) για να κλείσει η πρώτη περίοδος με τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα (23-16).

Η είσοδος του Τσιακμά έδωσε φρεσκάδα στον ΠΑΟΚ που μπήκε καλά στη δεύτερη περίοδο μαζεύοντας γρήγορα τη διαφορά με ένα σερί 7-2 (25-23) όμως κόλλησε ξανά στην επίθεση γεγονός που επέτρεψε στους Λιθουανούς να ανοίξουν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (38-25 στο 17’). Τα προβλήματα φάουλ που έκαναν την εμφάνιση τους έδωσαν το «βάπτισμα του πυρρός» στον 17χρονο Καλλιοντζή αλλά ο ΠΑΟΚ άρχισε να χάνει την επαφή με το σκορ (43-27 στο 19’). Έτσι στο τέλος του ημιχρόνου είχε μπροστά του ένα βουνό (46-32) και δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη με 2/12 τρίποντα, με μειονέκτημα 12 ριμπάουντ (23-11) και χωρίς δημιουργία (10-5 οι ασίστ).

Το τέταρτο φάουλ του Μαργαρίτη μόλις στο δεύτερο λεπτό της τρίτης περιόδου έκανε ακόμη πιο δύσκολη την κατάσταση για τη «λειψή» γραμμή των ψηλών του ΠΑΟΚ που ακόμη και όταν έβγαζε άμυνες, έχασε συχνά το αμυντικό ριμπάουντ. Η Ρίτας έκανε τα απαραίτητα για να βρεθεί στο +18 (53-35 στο 23’) και στο +20 (60-40 στο 27’). 10 λεπτά πριν το τέλος δεν υπήρχαν αμφιβολίες για τον τελικό νικητή (65-44).

Για τον ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο το ζητούμενο ήταν να περιορίσει την έκταση της ήττα του και για ψυχολογικούς λόγους ενόψει του δεύτερου αγώνα της σειράς. Ακόμη και αυτό όμως δεν ήταν εύκολο αφού ο Ράιλι έμοιαζε σαν την καλαμιά στον κάμπο. Έτσι η Ρίτας άνοιξε την «ψαλίδα» μέχρι τους 29 (83-54 στο 37’) πριν κλείσει στους 23.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Μάρκους Φόστερ είναι ο πιο ποιοτικός παίκτης της Ρίτας και το επιβεβαιώσε χωρίς να χρειαστεί να πατήσει ιδιαίτερα το γκάζι. Τελείωσε το ματς με 14 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα ριμπάουντ αποδείχτηκαν το βασικότερο πρόβλημα του ΠΑΟΚ αφού η απουσία του Ρένφρο και του Σλαφτσάκη έκανε δυσκολότερη τη δουλειά του σε αυτόν τον τομέα. Οι Λιθουανοί είχαν 20 περισσότερα ριμπάουντ (45 έναντι 25 του ΠΑΟΚ) ενώ μεγάλη ήταν και η διαφορά στα σουτ εντός πεδιάς (54,1% έναντι 34,38%).