27.4 C
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

Προμηθέας – ΠΑΟΚ 80-73: Ορχήστρα Κάουαν (pic, vids)

Ο δεύτερος γύρος μόλις άρχισε όμως οι ισορροπίες που άφησε ο πρώτος είναι τόσο λεπτές που νίκες σε ματς όπως του αγώνα που έγινε στην Πάτρα έχουν διπλή σημασία. Μία τέτοια σημείωσε ο Προμηθέας αφού επιβλήθηκε για δεύτερη φορά του ΠΑΟΚ και έκλεισε το 2023 με τον ιδανικότερο τρόπο. Το τελικό 80-73 επιτρέπει στην αχαϊκή ομάδα να αισθάνεται ότι εξακολουθεί να κάνει κουμάντο όχι μόνο για την εξάδα, αλλά και για την τετράδα.

Ο Προμηθέας, που είχε και πάλι στη σύνθεση του τον Χάντερ Χέιλ στηρίχτηκε κατά κύριο λόγο στην τριάδα των Κάουαν, Ρέινολντς και Ετσενίκε που έκαναν τα πάντα στο παρκέ. Είχε τον έλεγχο ουσιαστικά σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε στην επικράτηση. Ο Κάουαν ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι αυτός που έκανε τη διαφορά, σκοράροντας και δημιουργώντας ακόμη και στα πιο δύσκολα σημεία του αγώνα, στις λιγοστές φορές που αισθάνθηκε ο Προμηθέας μια σχετική πίεση.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βάλει τέλος στο σερί των έξι ηττών του στην έδρα του Προμηθέα και εξακολουθεί να ψάχνει για μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη στο Πρωτάθλημα, αφού μέχρι τώρα τα κατάφερε μόνο κόντρα στο Μαρούσι και τον Απόλλωνα. Χωρίς να χάσει την επαφή με το σκορ, δεν έδειξε να έχει την αποφασιστικότητα και ίσως την προσωπικότητα για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να βάλει δύσκολα στον αντίπαλο του.

Ο Προμηθέας είχε στα πρώτα λεπτά τη συνηθισμένη εικόνα των εντός έδρας αγώνων του, με ένταση στο παιχνίδι του, καταφέρνοντας να πάρει από νωρίς μία διαφορά (10-3 στο 4’) όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ από τον Χάρισον και τον Μπελιάουσκας για να πλησιάσει γρήγορα στους δύο (12-10 στο 5’). Προς το τέλος της περιόδου ο Παπαθεοδώρου επιστράτευσε τον Χέιλ και στο 10’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με τέσσερις (20-16).

Ο ΠΑΟΚ έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία με το 20-20 και λίγο μετά πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (23-24), ωστόσο ο Προμηθέας αντέδρασε με ένα σερί 8-0 που τον έβαλε ξανά μπροστά στα μέσα της δεύτερης περιόδου (31-24). Για τους φιλοξενούμενους το βασικότερο πρόβλημα πια ήταν τα αμυντικά ριμπάουντ, γεγονός που σε συνδυασμό με το τρίτο φάουλ του Γκίλμορ εξελίχθηκε σε «πληγή». Ο Προμηθέας βρήκε δεύτερες ευκαιρίες και άνοιξε την «ψαλίδα» για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (40-30). Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι είχαν δύο πόντους από επιθετικά ριμπάουντ στην πρώτη και έβαλαν εννιά στη δεύτερη περίοδο. Στο τέλος του ημιχρόνου ο Προμηθέας ήταν μπροστά με 40-33, έχοντας πάρει οχτώ πόντους από τον Κάουαν και τον Ρέινολντς αλλά και τους πρώτους τρεις του Χέιλ...

Με κεκτημένη ταχύτητα από το τέλος της δεύτερης, ο Προμηθέας άνοιξε τη διαφορά στις αρχές της τρίτης περιόδου στους 14 (49-35) με δύο τρίποντα του Ρέινολντς και ένα του Κόνιαρη μέσα σε 2,5 λεπτά. Ο ΠΑΟΚ ψαλίδισε κατά το ήμισυ τη διαφορά μέσα σε χρόνο… dt (49-42) και στα μισά της περιόδου ο Προμηθέας ήταν στο +6 (52-46), αφού αφυπνίστηκε για τους φιλοξενούμενους, ο εξαφανισμένος στο πρώτο ημίχρονο Άλστον. Ο Αμερικανός όμως έκανε το τέταρτο φάουλ του, μόλις στο 26ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο χωρίς όμως να μπορούν να αισθανθούν και άνετα (55-49 στο 27’ και 60-51 στο 30’).

Ο Κάουαν εκτελούσε και δημιουργούσε με συνέπεια και ο Προμηθέας ξέφυγε στο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου και πάλι με 14 (67-53) κάνοντας ένα σερί 7-2, αφού την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ δεν κυκλοφορούσε καλά την μπάλα και έψαχνε σκορ κατά κύριο λόγο από ατομικές ενέργειες. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να εκτελούν χωρίς καλά ποσοστά από μακριά αλλά βρήκαν τον τρόπο να μαζέψουν γρήγορα τη διαφορά (71-63 στο 37’). Είχαν χάσει όμως με 5ο φάουλ τον Άλστον και δεν μπόρεσαν να γίνουν περισσότεροι απειλητικοί αφού ο Κάουαν και ο Ετσενίκε κράτησαν τον Προμηθέα σε απόσταση ασφαλείας.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Άντονι Κάουαν πρόσθεσε μία ακόμη σπουδαία εμφάνιση στο ενεργητικό του. Τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, 6/10 σουτ, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 10 κερδισμένα φάουλ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Από τη σύγκριση των ομαδικών στατιστικών δεν ξεχώρισε κάτι εξόφθαλμα, πέραν της διαφοράς των πόντων από δεύτερες επιθέσεις (14-3). Ο ΠΑΟΚ μετά τα 2/5 τρίποντα της πρώτης περιόδου, είχε 4/15 μέχρι το τέλος του ματς ενώ ο Προμηθέας μετά το 1/5 της πρώτης περιόδου, μέτρησε 8/21 στις τρεις επόμενες.

Photo Credits: Eurokinissi