19.3 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Προμηθέας-Πανιώνιος 88-48: Άνετοι στα ημιτελικά οι Πατρινοί (pics, vids)

Ο Προμηθέας είχε εύκολο έργο στον σημερινό προημιτελικό απέναντι στον Πανιώνιο, αφού επικράτησε με 88-48 του «Ιστορικού», παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών. Αντίπαλός των Πατρινών στους «4» της διοργάνωσης ο Ολυμπιακός (17/02, 21:00), που νωρίτερα ξεπέρασε το «εμπόδιο» του Περιστερίου, αλλά... έχασε τον Γουίλιαμς-Γκος.

Αρκετά νευρικό το ξεκίνημα του αγώνα, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά τον Προμηθέα να καταφέρνει πριν τη συμπλήρωση του πρώτο πενταλέπτου να φτάνει στο +8 μετά από εύστοχο τρίποντο του Χρυσικόπουλου (11-3), το πρώτο των πατρινών στο ματς. Ο Πανιώνιος απειλούσε μόνο με τον Παπαδιονυσίου, ο οποίος με το 2ο προσωπικό του τρίποντο μείωσε άμεσα σε 11-6, ενώ λίγο αργότερα ο Χρυσικόπουλους «απάντησε» με νέο τρίποντο για το 14-6 στο 6:14’. Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για τους τυπικά γηπεδούχους ήρθε με ένα 5-0 σερί του Ρέινολντς (19-8), με τον Πανιώνιο να μην πτοείται και να επιστρέφει με 6 διαδοχικούς πόντους (19-14). Στα 2:21’ που απέμεναν, πάντως, ο Προμηθέας έβγαλε όλη του την ποιότητα στο παρκέ, «έτρεξε» ένα 11-2 επί μέρους σκορ, «γράφοντας» τον επίλογο του 1ου δεκαλέπτου με το σκορ στο 30-16. Εξαιρετικοί από μακρινοί απόσταση οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, αφού μετρούσαν ήδη 6/10 τρίποντα, με τον Ρέινολντς να έχει 3/4 και να είναι ο μοναδικός διψήφιος (11 πόντοι) μέχρι εκείνο το σημείο.

Η διαφορά πλέον είχε παγιωθεί σε διψήφια πλαίσια, αφού ο «Ιστορικός» δυσκολευόταν πολύ να βρει λύσεις στην επίθεση, παρά τη βελτιωμένη του εικόνα αμυντικά. Μετά το 14’, όμως και η άμυνά του χάλασε, με αποτέλεσμα η απόσταση των πατρινών να φτάσει μέχρι και στο +18 με double score (36-18). Μπορεί το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη να έκανε μια προσπάθεια να ξαναμπεί στο ματς, μειώνοντας σε 36-23, αλλά η ομάδα της Πάτρας συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά, αυτήν τη φορά πάνω απ’ τους 20 (51-27). Τελικά, ο Βουγιούκας «έγραψε» με δύο βολές το 51-29, με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ένα 1ο ημίχρονο που ανήκε πλήρως στον Προμηθέα, με τους πατρινούς να μετρούν 8/16 τρίποντα, έναντι του 3/10 των «κυανέρυθρων». Μάλιστα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε τη δυνατότητα να δώσει πολύ χρόνο ξεκούρασης στους «βασικούς» του, αφού χρησιμοποιήθηκαν για ολόκληρο το 2ο δεκάλεπτο ο Τζορτζ Πάπας (4 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), για 8:03’ ο Νάσος Μπαζίνας (8 πόντοι, 2/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ) και για 5:23’ ο Αντώνης Καραγιαννίδης (2 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ).

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως ολοκληρώθηκε το 1ο ημίχρονο, με τον Προμηθέα, δηλαδή, να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα. Μάλιστα, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασε σε νέο double-score (58-29), ενώ στη συνέχεια ο Κόνιαρης «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +34 (63-29, 34’), με το σερί της ομάδας του να φτάνει στο 12-0! Το πρώτο καλάθι του «Ιστορικού» στην περίοδο ήρθε αμέσως μετά το time-out του Άρη Λυκογιάννη με τον Κακλαμάνακη, με την εικόνα στη συνέχεια να παραμένει ίδια, έχοντας χαλαρώσει αμφότερες οι ομάδες και το δεκάλεπτο να «κλείνει» στο 73-35.

Το μόνο «ενδιαφέρον» στην 4η περίοδο ήταν η τελική τιμή της διαφοράς και φυσικά η εικόνα που θα έβγαζαν οι «αναπληρωματικοί» στο παρκέ, μιας και οι δύο ομάδες έπαιζαν πολύ ελεύθερα πλέον. Εν τέλει, ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με 40 πόντους διαφορά και με σκορ 88-48, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά, όπου και τον περιμένει ο Ολυμπιακός (17/02, 21:00).

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Προμηθέας έβαλε από την αρχή τις βάσεις για να πάρει μια εύκολη νίκη, την οποία τελικά και πήρε χάρη κυρίως στην τεράστια διαφορά ευστοχίας του σε σχέση με τον Πανιώνιο. Οι Πατρινοί είχαν καλό ποσοστό πίσω απ’ την γραμμή των 6μ75, αφού μέτρησαν 12/30 τρίποντα, ενώ οι «κυανέρυθροι» είχαν μόλις 4 εύστοχα τρίποντα σε 19 προσπάθειες. Όσον αφορά γενικότερα τα εντός παιδειάς σουτ, οι νικητές είχαν 30/59, ενώ οι τυπικά φιλοξενούμενοι 19/59. Αξιοσημείωτη πάντως και η διαφορά στη δημιουργία των δύο ομάδων, αφού οι ασίστ ήταν 22-9 υπέρ της ομάδας της Πάτρας, με τις 4 από τις 9 ασίστ του «Ιστορικού» να είναι απ’ τον έτσι κι αλλιώς κορυφαίο πασέρ της ομάδας, Νίκο Γκίκα.