17.8 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Περιστέρι 87-68: Στο ρελαντί στους «4», αγωνιά για Γκος (pics)

Ο Ολυμπιακός πατούσε το «γκάζι» όποτε ήθελε, έδειξε όποτε χρειάστηκε τη διαφορά δυναμικότητάς του με το Περιστέρι κι έφτασε άνετα στην τετράδα του Κυπέλλου Ελλάδας με 87-68, περιμένοντας Προμηθέα ή Πανιώνιο, αλλά κυρίως αγωνιώντας για την κατάσταση του Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος, που τραυματίστηκε στην έναρξη της δεύτερης περιόδου κι αυτή είναι η είδηση, που αφορά πια περισσότερο τους «ερυθρολεύκους», αναμένοντας να μάθουν τη σοβαρότητα της κατάστασής του.

Ο Ράγκλαντ ήταν σαφές εξαρχής, ότι εκ νέου θα έπαιρνε τις επιθετικές προσπάθειες για το Περιστέρι και έδωσε ένα αρχικό προβάδισμα στην ομάδα του στα πρώτα τέσσερα λεπτά (8-12). Με τον Παπανικολάου, όμως, να κάνει τα πάντα στις δύο πλευρές του παρκέ, όντας και απόλυτα εύστοχος εκτελεστικά, με βοήθειες από τον Ουόκαπ σε άμυνα και δημιουργία, ο Ολυμπιακός σύντομα πήρε το προβάδισμα, που στο τέλος της πρώτης περιόδου βρισκόταν το +5 (21-16).

Με το δεύτερο rotation του και τους Λαρεντζάκη-Λονγκ να συνεργάζονται εξαιρετικά με τον Πετρούσεφ, την ίδια ώρα που οι παίκτες του Σπανούλη είχαν χάσει τα σημεία αναφοράς τους στην επίθεση, με τις «πτήσεις» του Ράιτ επίσης να υπάρχουν στο πρόγραμμα,οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τη διαφορά έως και στο +16 (39-23 στο 17'). Ο Ρένφρο και ο Λαβ ήρθαν να βοηθήσουν τον Ράγκλαντ επιθετικά για την ομάδα των Βορείων προαστίων, που κατάφερε στα τελευταία 3.5 λεπτά του ημιχρόνου να περιορίσει την αντίπαλη επιθετικ΄ή δραστηριότητα, με συνέπεια να βρεθεί η απόσταση στους οκτώ πόντους στην ανάπαυλα (40-32).

Μετά το καλάθι του Ντάνγκουμπιτς για το -6 από το Περιστέρι, οι νταμπλούχοι Ελλάδας άρχισαν να... πατούν ξανά το «γκάζι», με τον Κάναν να παίρνει μπρος και την άμυνα από Ουόκαπ-Παπανικολάου να «υψώνει τείχος» για το +16 μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα (52-36 στο 25'). Με μαζεμένα μακρινά σουτ από Κασελάκη και Λονγκ, οι τυπικά φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, αλλά η απάντηση ήρθε με την μπάλα να πηγαίνει χαμηλά σε Φαλ-Ράιτ και τον Λαρεντζάκη να σκοράρει στη λήξη της τρίτης περιόδου για ένα +15, που έμοιαζε ασφαλές (62-47).

Ο Ξανθόπουλος και ο Χουγκάζ αναζήτησαν λύσεις και το να δοθεί ένας επιθετικός ρυθμός για το Περιστέρι, που θα το κρατούσε σε κοντινή απόσταση από τον αντίπαλό του (66-57 στο 33'), όμως οι παίκτες του Μπαρτζώκα ακούμπησαν την μπάλα σε Ράιτ-Πετρούσεφ αυτή την φορά και ανάγκασαν τον Σπανούλη άμεσα σε τάιμ άουτ (70-57 στο 34'). Με τον Ράιτ να παίρνει κι άλλες προσπάθειες χαμηλά, τη στιγμή που οι Περιστεριώτες φάνηκε να μην έχουν άλλες λύσεις, για να επιχειρήσουν την επιστροφή τους, ο αγώνας πήρε αμετάκλητα κατεύθυνση υπέρ των Πειραιωτών, που με διαφορά 19 πόντων πέρασαν στην τετράδα (87-68).

Δεκάλεπτα: 21-16, 40-32, 62-47, 87-68

Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΡΧΗ: Ο Ολυμπιακός έβαλε από πολύ νωρίς τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση και σε αυτό καταλυτικό ρόλο είχε ο Κώστας Παπανικολάου, με τον αρχηγό των «ερυθρολεύκων» να σημειώνει 15 πόντους με 6/7 σουτ, δίπλα σε 15 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο σε 22.5 λεπτά. Οι αρχικοί του 10 πόντοι με 4/4 σουτ στην πρώτη περίοδο, δε, ήταν εκείνοι που άρχισαν να διαμορφώνουν την κατάσταση υπέρ της ομάδας του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός πήρε πολλά στη ρακέτα του, εκτελώντας με 21/32 στα δίποντα έναντι 17/44 του Περιστερίου, κάτι που είχε σημασία στην οικονομία του αγώνα, δημιουργώντας με 26 ασίστ για 14 λάθη έναντι 17-17 στην ίδια αναλογία της ομάδας των Δυτικών προαστίων.