17.3 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Προμηθέας-Ιωνικός 88-84: One Agravanis show (pic, vids)

Αφήνοντας πίσω του την ήττα από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, ο Προμηθέας επέστρεψε στις επιτυχίες και έκανε ένα ακόμη βήμα προς την τετράδα της κανονικής περιόδου της Basket League. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου επιβλήθηκε του Ιωνικού με 88-84 στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 20ής αγωνιστικής.

Ο Προμηθέας σημείωσε την έβδομη νίκη του σε οχτώ εντός έδρας ματς και ανέβηκε στο 11-5 που του δίνει, με τα ημερινά δεδομένα, την 3η θέση της βαθμολογίας. Οι Πατρινοί έκαναν τη δουλειά με την «αεροπορία» αφού Δημήτρης Αγραβάνης και Τζεράι Γκραντ έπαιζαν χωρίς αντίπαλο κοντά στο καλάθι του Ιωνικού. Ο διεθνής φόργουορντ ειδικά, έκανε εμφάνιση καριέρας σπάζοντας ατομικά αλλά και ρεκόρ συνολικά του Πρωταθλήματος. Λίγο έλειψε δε, να φτάσει και στο triple-double.

Η αχαϊκή ομάδα μάλιστα έφτασε στη νίκη, παρότι αναγκάστηκε να αγωνιστεί χωρίς τους τραυματίες Ρέι, Χαντ, Γιαννόπουλο, όπως βέβαια και τον Κόνερ Φράνκαμπ που υπέγραψε σήμερα αλλά αναμένεται την Τρίτη στην Ελλάδα.

Ο Ιωνικός έκλεισε ένα δύσκολο διάστημα αφού αυτό ήταν το τρίτο παιχνίδι του σε οχτώ μέρες, τα οποία μάλιστα αναγκάστηκε να δώσει με πολύ μικρό rotation. Μπορεί να είχε για πρώτη φορά στη σύνθεση του τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη αλλά έχασε στην προθέρμανση τον Μουσταφά που υπέστη διάστρεμμα ενώ ο Μόουζες παρέμεινε στην Αθήνα. Έτσι οι Νικαιώτες παρουσιάστηκαν με οχτώ παίκτες στην Πάτρα.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά του. Ο Ιωνικός προηγήθηκε με 5-0 αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε γρήγορα προσπέρασε και με συνολικό σερί 21-5, προηγήθηκε με 21-10 στο 7’. O Ιωνικός όμως κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο -3 (25-22).

Ο Προμηθέας προσπαθούσε να περάσει κατά βάση την μπάλα μέσα στη ρακέτα προκειμένου να βγάλει εκτός τους λιγοστούς ψηλούς του Ιωνικού, όπως οι Νικαιώτες είχαν σε πρώτη φάση απαντήσεις. Έτσι στο 15’ προηγήθηκαν με 36-32. Το σκορ πήγε ψηλά αφού στο 17’ οι δύο ομάδες είχαν ήδη 40+ πόντους (42-41). Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι εκείνο το σημείο ο Αγραβάνης είχε 15 πόντους με 7/7 δίποντα και για τον Ιωνικό ο Αρσενόπουλος 11 με 4/5 εντός παιδιάς. Στο τέλος του ημιχρόνου η μεταξύ τους απόσταση ήταν στον πόντο (47-46).

Οι Πατρινοί με τους Αγραβάνης και Γκραντ να κάνουν πάρτι μέσα στη ρακέτα, ξέφυγαν με 10 έπειτα από τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (62-52). Ο Ιωνικός ξεκόλλησε στην επίθεση από ένα μικρό σερί του Κολοβέρου (68-61 στο 27’) αλλά δέκα λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι (74-65).

Ο Προμηθέας συνέχισε να φορτώνει το καλάθι του Ιωνικού χωρίς να χάνει σουτ αλλά οι Νικαιώτες αρνούνταν να παραδοθούν (76-72 στο 34’). Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά χωρίς όμως να μπορούν να αισθανθούν ασφαλείς (84-81). O Γκραντ έκανε το 86-81 αλλά ο Χάμιλτον με τρίποντο μείωσε στους δύο (86-84). Ο Αγραβάνης με μία βολή έκανε το 87-84 αλλά ο Αθηναίου δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει με τρίποντο, ο Αγραβάνης έβαλε μία βολή και «σφράγισε» τη νίκη του Προμηθέα.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Δεν χωράει συζήτηση αφού ο Δημήτρης Αγραβάνης διέλυσε τα κοντέρ τελειώνοντας το παιχνίδι με 33 πόντους, 14/14 δίποντα, εννιά ριμπάουντ, οχτώ ασίστ και τρία κλεψίματα!

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Είναι πραγματικά εντυπωσιακό ότι και οι δύο ομάδες ξεπέρασαν το 70% στα δίποντα. Η διαφορά ήταν ότι ο Προμηθέας πήρε 54 πόντους μέσα από τη ρακέτα έναντι των 34 του Ιωνικού.

Photo Credits: Eurokinissi